30. dubna 2013 10:14, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nizozemská královna se loučí. Teď kraluje Willem-Alexander

Nizozemská královna Beatrix předala žezlo svému synovi.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nizozemská královna Beatrix předala žezlo svému synovi. | foto: Reuters

AMSTERDAM  Nizozemsko má ode dneška nového krále Willema-Alexandera. Panovník žezlo přebírá od své matky, populární královny Beatrix, která se dopoledne po 33 letech vzdala trůnu.

Pětasedmdesátiletá Beatrix, která se pro svůj krok rozhodla koncem ledna v úterý dopoledne podepsala v královském paláci v Amsterdamu abdikační listinu. Tímto podpisem se novým panovníkem stal jeí syn šestačtyřicetiletý Willem-Alexander.

Po abdikačním aktu pozdravila bývalá panovnice a její nástupce asi 25.000 nadšených Nizozemců, kteří v typických nizozemských oranžových barvách zaplnili náměstí před královským palácem v Amsterodamu.

Nový král bude odpoledne oficiálně uveden do úřadu v nedalekém gotickém chrámu Nieuwe Kerk. Tam za přítomnosti oficiálních hostů včetně zástupců královských rodů ze zahraničí a poslanců obou komor parlamentu složí přísahu a přijme od nizozemských zákonodárců slib věrnosti.

Nizozemská královna Beatrix a její syn Willem-Alexander.

Nizozemská královna Beatrix a její syn Willem-Alexander.

Desítky tisíc hostů
Willem-Alexander je po třech královnách prvním mužem na nizozemském trůnu od roku 1890 a zároveň se stal nejmladším monarchou v Evropě. Večer se na Museumplein koná slavnostní ples  za účasti až 70 tisíc hostů.

ČTK, Lidovky.cz