Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Nizozemsko našlo cestu z krize. Premiérem bude bývalý šéf zpravodajců Schoof

Nový nizozemský premiér Dick Schoof (27. ledna 2014) foto: Profimedia.cz

Novým nizozemským premiérem bude exšéf zpravodajské a bezpečnostní služby, nestraník Dick Schoof. Shodly se na tom strany budoucí koalice. Apolitická vláda s Schoofem v čele je kompromisním řešením po měsících jednání. V listopadových volbách totiž nečekaně vyhrál kritik EU, imigrace a pomoci Ukrajině Geert Wilders, který pak neuměl najít koaliční partnery.
  16:17

Sedmašedesátiletý Schoof je v současnosti nejvýše postaveným úředníkem na ministerstvu spravedlnosti a bezpečnosti. Předtím byl vedoucím zpravodajské služby AIVD, národním koordinátorem pro boj proti terorismu a bezpečnost a ředitelem Imigrační a naturalizační služby (IND), informuje nizozemská veřejnoprávní stanice NOS.

Během svého působení v IND sehrál důležitou roli při reformě imigrační legislativy a jako šéf policie byl zodpovědný za přeměnu policie z několika regionálních organizací do jedné národní policie. V čele protiteroristické jednotky byl kritizován za snahu ovlivňovat vyšetřování kolem sestřelení letu Malaysia Airlines (zřítilo se v červenci 2014 na Ukrajině poté, co bylo zasaženo ruskou raketou).

Schoof podle médií povede vládu sestavenou z odborníků a nestraníků. Apolitický kabinet je řešením neshod ohledně osoby premiéra, neboť Wilders a jeho v mnoha ohledech extrémní názory byly pro některé potenciální koaliční partnery nepřijatelné. Jména ostatních ministrů vlády by měla být známa do konce června, uvádí NOS. Podle agentury DPA mají lidé, kteří dosud nebyli profesionální politici, tvořit polovinu kabinetu.

„Dick Schoof má skvělé výsledky, nepatří k žádné straně, a proto je nadstranický, je čestný a navíc nesmírně sympatický,“ napsal Wilders na síti X a přidal společnou fotografii.

Hendrikus Wilhelmus Maria „Dick“ Schoof se narodil 8. března 1957 ve vesnici Santpoort v přímořské provincii Noord-Holland. V roce 1982 vystudoval urbanismus a regionální plánování na Radboudově univerzitě v Nijmegenu (do roku 2004 se nazývala Katolická univerzita v Nijmegenu). Je nestraník, do roku 2019 byl členem středolevicové Strany práce (PvdA).

V květnu Wilders na post premiéra navrhl mikrobiologa a bývalého ministra vnitra Ronalda Plasterka. Jeho jmenování však zabránila kritika kvůli patentu na léčbu rakoviny, na němž podle některých neoprávněně vydělal miliony eur.

Wildersova krajně pravicová Strana pro svobodu (PVV) se na koaliční spolupráci dohodla se středopravou Lidovou stranou pro svobodu a demokracii (VVD) dosavadního premiéra Marka Rutteho, středopravou Novou společenskou smlouvou (NSC) a s menším pravicově populistickým agrárním hnutím BBB.

Autoři: ,