17. července 2006 8:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nizozemský šok: pedofilové

pedofilie (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy pedofilie (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

AMSTERDAM Liberální Nizozemsko zažívá šok. Postarala se o něj skupina pedofilů, která oznámila záměr založit politickou stranu, jejímž hlavním cílem je snížit věk sexuální odpovědnosti dětí ze současných šestnácti let na dvanáct.

Zakladatelé strany říkají, že chtějí odtabuizovat pedofilii stejně jako se to kdysi stalo s měkkými drogami či homosexualitou. „Pedofilie by se měla stát součástí veřejné debaty. Politici nás vykreslují jako kriminálníky, což je nesmysl. Chceme se dostat do parlamentu a tam prosazovat náš pohled na věc,“ tvrdí hlavní iniciátor strany Ad van de Berg.

Ad van de Berg (62)

Povoláním zdravotní ošetřovatel, nyní nepracuje. Kdysi spoluzaložil holandskou pedofilní organizaci Martijn a v devadesátých letech byl pět let jejím lídrem. Pedofilní sklony v sobě objevil ve 32 letech a poté měl několik styků s dvanácti a třináctiletými chlapci, za což byl jednou trestně stíhaný. Založit pedofilní stranu chtěl už před třemi lety. letos na jaře nápad realizoval.

Rezolutně odmítá, že se jen snaží obhájit pohlavní zneužívání nezletilých. Jeho hlavní argument spočívá v tom, že pedofilie je láska k dětem a pokud s ní děti souhlasí, měla by být povolena. „Jakékoli násilí odmítáme. Jde nám o snížení hranice pro dobrovolný pohlavní styk a zároveň zpřísnění trestů pro násilníky,“ říká.

Strana s názvem Dobrodiní, svoboda a různorodost (NVD) má zatím zhruba pětadvacet členů a čeká na registraci. Kromě snížení věku sexuální odpovědnosti usiluje o legalizaci dětské pornografie, užívání tvrdých drog a brání se i zákazu zoofilie. Svůj program vysvětluje tak, že veškerá tabu by měla padnout, protože v dětech vyvolávají „nezdravou zvědavost“. „Věříme v zodpovědnou výchovu, ne v zakazování,“ tvrdí NVD.

Nizozemce strana pobouřila. Podle průzkumu veřejného mínění z konce června považuje 82 % lidí její program za „zvrhlý“ a dožaduje se zásahu vlády. Přes 67 % je toho názoru, že pedofilie by měla zůstat nelegální, opačný pohled sdílí necelé jedno procento populace. Několik organizací lobbujících ze práva dětí se už obrátilo na soud, aby program strany prohlásil za protiústavní a zabránil tak tomu, aby obdržela registraci. Verdikt se očekává do dvou týdnů.

Renesance konzervativismu?
NVD nicméně doufá, že registraci obdrží. „Soudce zatím řekl, že myšlenky nejsou trestné. Že je v souladu se zákonem snažit se v demokratické debatě změnit zákon,“ říká Ad van de Berg. Holandský právník a politolog Joop van Holsteyn souhlasí. „Hájení pedofilie je nemorální, právní hledisko nicméně není už tak jasné. Lidé okolo NVD odmítají násilí a zatím chtějí jen změnit zákon, proto nelze říct, že propagují páchání trestného činu,“ tvrdí van Holsteyn.

Navíc upozorňuje, že Nizozemsko má za sebou několik ústavních precedentů v tomto smyslu - do parlamentu se zde například dostala strana, která prosazuje zrušení volebního práva ženám, ačkoli to je zaručeno ústavou. „Právní stránka není v této věci nakonec nejdůležitější. Skutečné nebezpečí NVD spočívá v tom, že by se jim alibistickou obhajobou jejich vlastního zájmu mohlo podařit posunout pedofilii mezi témata standardní politické debaty. To by byl zlom,“ říká van Holsteyn.

Pokud strana získá registraci, bude potřebovat šedesát tisíc voličských hlasů, aby vstoupila do parlamentu. Podle sociologa z Amsterdamské univerzity Jose de Beuse nemá šanci. „Libertariánské období máme za sebou. Nizozemsko prožívá renesanci konzervativních hodnot. Lidé požadují spíš víc restrikcí než další rozšíření svobod,“ tvrdí de Beus. Podle něj je to dáno zkušeností s nedávnými muslimskými nepokoji či studiemi o rozmáhajícím se obchodu s bílým masem. „Starosta Amsterodamu před časem navrhl zákaz prostituce ve městě a měl pozitivní odezvu. Něco takového by ještě počátkem 90. let bylo nepředstavitelné,“ dodává profesor de Beus.

KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ