Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

‚Noční můra.’ Kvůli vévodkyni Meghan bude královská rodina možná platit daně i v USA

Svět

  6:00
LONDÝN/PRAHA - Když si princ Harry v květnu letošního roku bral za ženu herečku amerického původu Meghan Markleovou, málokdo v záplavě květin pomyslel na otázku daní. Protože je však vévodkyně stále americkou občankou, bude muset platit daně v USA. Úřady tak budou moci náhlédnout i do zdrojů samotné královské rodiny.

Královna Alžběta II a vévodkyně ze Sussexu Meghan pozorují oblohu. foto: Reuters

„Jsme svědky největšího odhalení finanční situace (britské) královské rodiny, jaké se doposud neodehrálo,“ uvedli pro britský deník Express poradci královské rodiny k faktu, že nová členka královské rodiny Meghan Markleová podléhá jako americká občanka nutnosti přiznat příjmy v USA a podle amerických zákonů je nucena ukázat i příjmy královské rodiny, se kterou žije. „Je to nejhorší noční můra královského paláce,“ dodali poradci.

Vévodkyně Meghan je těhotná. Potomek prince Harryho má přijít na svět na jaře

Podle informací britských médií totiž americký daňový úřad zkoumá, zda vévoda a vévodkyně ze Sussexu nemusí v USA zdanit část svého bohatství. 

Kvůli spojení ve svazek manželský se mohou americké úřady zabývat nejen bohatstvím samotné herečky, které podle odhadů šplhá v přepočtu až do výše 209 milionů korun, ale i soukromými zdroji prince Harryho, který ročně získává v přepočtu 8,7 milionu korun. Objevila se však i možnost, že by Američané mohli zkoumat i majetek celé královské rodiny.

Drobné faux pas. Vévodkyně Meghan okouzlovala na australském tour každým svým...
Princ Harry a vévodkyně Meghan.

Podle amerického finančního úřadu bývá totiž na americké občany uvalena daň podle „dostupných příjmů, bez ohledu na to, jestli jsou ve vašem vlastnictví“. Tedy, že výpočet daně se bude od toho, k jakým příjmům má vévodkyně přístup.

Princ Harry, tedy vévoda ze Sussexu, získává peníze z fondu královny a zesnulé princezny Diany, ve kterém zdědil 20 milionů liber, tedy 583 milionů korun. Kvůli tomu, že finanční zdroje má ve správě Cornwallské vévodství pod vedením prince Charlese a část zdrojů pochází od královny, která pár podporuje, mohou americké úřady požadovat detaily finanční situace jí samotné i jejího syna prince Charlese.

Meghan, vévodkyně ze Sussexu se svým manželem Harrym.

A nejen to. Zdanění v USA budou nejspíše podléhat i dary, které vévodkyně ze Sussexu dostala během svatby, zásnubní prsten či dokonce i na míru šité svatební šaty. Americká vládní agentura IRS, tedy finanční úřad, bude dokonce zkoumat i to, kde manželský pár bydlí.

Buckinghamský palác již kvůli tomuto potenciálnímu problému vytvořil tým odborníků na daňový systému USA, který vévodkyni pomůže s vyplněním daňového přiznání. To musí odevzdat jako každý občan Spojených států do 17. dubna.

Meghan se prozatím nemůže stát britskou občankou. Na udělení takového statusu si bude muset počkat tři roky od svatby. Do té doby bude v Británii na rodinné vízum.