Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zásah královského protokolu. Meghan a Harry se zbavují svatebních darů za 260 milionů

Magazín

  6:00
LONDÝN/PRAHA - Princ Harry a vévodkyně Meghan během své svatby obdrželi dary v hodnotě 9 milionů liber (zhruba 260 milionů korun), většinu z nich teď ale musejí vrátit kvůli královskému protokolu. Podle něho by totiž oba novomanželé neměli přijímat dary od dobrodinců, které královská rodina osobně nezná. Vrátit by měli také dárky od firem, které jim je mohly darovat pod záminkou reklamy. Podle Kensingtonského paláce tak budou vráceny svatební dary v hodnotě 7 milionů liber (okolo 200 milionů korun).

Královští novomanželé jedoucí v kočáru. foto: Reuters

„Dary přinesené osobami žijícími ve Velké Británii, které královská rodina osobně nezná, by měly být odmítnuty. Důvodem jsou obavy ohledně motivů dárce nebo vhodnosti samotného dárku,“ uvedl palác ve svém prohlášení pro britský list Express. Novomanželům to prý káže královský protokol.

Podle něho by královská rodina neměla přijímat dárky ani od firem nebo obchodních společností. Ty by totiž mohly darů zneužít ke komerčním účelům nebo reklamě.

Pravděpodobnost zneužití svatebních dárků  je přitom podle deníku Independent vysoká. Královský pár se totiž v blízké době může stát středem pozornosti novinářů, fotografů i široké veřejnosti. Módním společnostem se tak prý naskytuje možnost komerčně využít toho, že novomanželé budou používat jejich značkové zboží.

Polibek prince Harryho a vévodkyně Meghan před kaplí.
Britská královská rodina zveřejnila oficiální fotografie ze sobotní svatby...

Podle deníku Express vévodkyně Meghan kvůli protokolu vrací třeba plavky od společnosti Bags of Love, která prý doufala, že je bude na sobě nosit během líbánek. Podle Expressu takový osud čeká naprostou většinu dárků.

Novomanželé si naopak budou moci ponechat třeba dar od královské rodiny z jihoafrického Lesotha. Tamní princ Seesio je totiž Harryho blízkým přítelem, a tak královskému páru věnoval přenosný ohřívač Wonderbags.

Harry s Meghan se údajně nezbaví ani dárku od francouzského premiéra Emmanuela Macrona, který jim věnoval kolekci James Bond od výrobce St. Dupont. Dar zahrnuje dvě pera, zapalovač a paletu s kosmetikou.

Před svatbou oba snoubenci vyzvali veřejnost, aby místo svatebních darů věnovali peníze charitativním organizacím, jejichž seznam zveřejnila na internetu.

Příspěvek na dobročinné účely tak darovala třeba kanadská vláda. Tamní premiér Justin Trudeau v den svatby oznámil, že Kanada pošle 20 000 liber (téměř 600 000 korun) charitativní organizaci Jumpstart, která se stará o rozvoj mládeže. „Kanaďané se připojují k oslavám svatby prince Harryho a Meghan Markleové,“ okomentoval gesto Trudeau.

Příspěvek na charitu oznámil i Nový Zéland. Zdejší premiérka Jacinda Ardenová dříve novinářům řekla, že vláda ku příležitosti královské svatby daruje 2 500 liber (okolo 73 000 korun) dobročinné společnosti Pillars, starající se o děti a rodiny vězňů.

Kolik peněz bylo celkem v rámci královské svatby darováno na dobročinné účely, zatím Kensingtonský palác nezveřejnil.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat