Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zásah královského protokolu. Meghan a Harry se zbavují svatebních darů za 260 milionů

Královští novomanželé jedoucí v kočáru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Královští novomanželé jedoucí v kočáru. | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Princ Harry a vévodkyně Meghan během své svatby obdrželi dary v hodnotě 9 milionů liber (zhruba 260 milionů korun), většinu z nich teď ale musejí vrátit kvůli královskému protokolu. Podle něho by totiž oba novomanželé neměli přijímat dary od dobrodinců, které královská rodina osobně nezná. Vrátit by měli také dárky od firem, které jim je mohly darovat pod záminkou reklamy. Podle Kensingtonského paláce tak budou vráceny svatební dary v hodnotě 7 milionů liber (okolo 200 milionů korun).

„Dary přinesené osobami žijícími ve Velké Británii, které královská rodina osobně nezná, by měly být odmítnuty. Důvodem jsou obavy ohledně motivů dárce nebo vhodnosti samotného dárku,“ uvedl palác ve svém prohlášení pro britský list Express. Novomanželům to prý káže královský protokol.

Podle něho by královská rodina neměla přijímat dárky ani od firem nebo obchodních společností. Ty by totiž mohly darů zneužít ke komerčním účelům nebo reklamě.

Pravděpodobnost zneužití svatebních dárků  je přitom podle deníku Independent vysoká. Královský pár se totiž v blízké době může stát středem pozornosti novinářů, fotografů i široké veřejnosti. Módním společnostem se tak prý naskytuje možnost komerčně využít toho, že novomanželé budou používat jejich značkové zboží.

Polibek prince Harryho a vévodkyně Meghan před kaplí.
Britská královská rodina zveřejnila oficiální fotografie ze sobotní svatby...

Podle deníku Express vévodkyně Meghan kvůli protokolu vrací třeba plavky od společnosti Bags of Love, která prý doufala, že je bude na sobě nosit během líbánek. Podle Expressu takový osud čeká naprostou většinu dárků.

Novomanželé si naopak budou moci ponechat třeba dar od královské rodiny z jihoafrického Lesotha. Tamní princ Seesio je totiž Harryho blízkým přítelem, a tak královskému páru věnoval přenosný ohřívač Wonderbags.

Harry s Meghan se údajně nezbaví ani dárku od francouzského premiéra Emmanuela Macrona, který jim věnoval kolekci James Bond od výrobce St. Dupont. Dar zahrnuje dvě pera, zapalovač a paletu s kosmetikou.

Před svatbou oba snoubenci vyzvali veřejnost, aby místo svatebních darů věnovali peníze charitativním organizacím, jejichž seznam zveřejnila na internetu.

Příspěvek na dobročinné účely tak darovala třeba kanadská vláda. Tamní premiér Justin Trudeau v den svatby oznámil, že Kanada pošle 20 000 liber (téměř 600 000 korun) charitativní organizaci Jumpstart, která se stará o rozvoj mládeže. „Kanaďané se připojují k oslavám svatby prince Harryho a Meghan Markleové,“ okomentoval gesto Trudeau.

Příspěvek na charitu oznámil i Nový Zéland. Zdejší premiérka Jacinda Ardenová dříve novinářům řekla, že vláda ku příležitosti královské svatby daruje 2 500 liber (okolo 73 000 korun) dobročinné společnosti Pillars, starající se o děti a rodiny vězňů.

Kolik peněz bylo celkem v rámci královské svatby darováno na dobročinné účely, zatím Kensingtonský palác nezveřejnil.

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!