Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Norský premiér: Útoky jsou národní tragédií

Jens Stoltenberg. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jens Stoltenberg. | foto: Reuters

OSLO Norský premiér Jens Stoltenberg ráno na tiskové konferenci označil páteční útoky v Oslu a na nedalekém ostrově Utöya za národní tragédii. Vyhlásil národní smutek a řekl, že osobně navštíví raněné v nemocnicích. O život přišlo podle nejnovější policejní zprávy sedm lidí v Oslu a 84 na ostrově.

Raněných jsou desítky, nemocnice žádají lidi, aby darovali krev. V souvislosti s pumovým útokem v Oslu je hospitalizováno 90 osob. Kvůli atentátům sejde vláda a na znamení smutku budou staženy vlajky.

ČTĚTE VÍCE O TRAGÉDII V OSLU

Premiér řekl, že je třeba útoky vyšetřit a objasnit. Norsko podle jeho slov musí chránit své hodnoty a zůstat otevřenou společností. "Od druhé světové války nebyla naše země postižena zločinem takového rozsahu," řekl.

Ostrov, považovaný za ráj, se prý proměnil v peklo. Jeden ze svědků, který byl při masakru postřelen, řekl BBC, že se mnozí původně domnívali, že musí jít o nějaký druh policejního cvičení.

Anketa

Myslíte si, že by se útok podobný tomu v Norsku mohl odehrát i v Česku?

Ano, osamělý útočník může běsnit kdekoli. 5257
Ne, u nás se nic takového stát nemůže. 166
Raději nad tím nepřemýšlím. 379

Stoltenberg řekl, že v Oslu jsou nyní vojáci, kteří mají zabezpečit budovy zasažené páteční explozí.

Ministr spravedlnosti Knut Storberget na téže tiskové konferenci nevyloučil, že mrtvých na ostrově bude nakonec víc. Přiznal, že mnozí z raněných jsou ve vážném stavu. Řekl také, že prozatím není důvod snižovat stupeň pohotovosti.

Ulice norské metropole po výbuchu

Policie zatkla dvaatřicetiletého Nora, kterého spojuje s oběma akcemi. Oficiálně ho neidentifikovala, ale norská média o něm hovoří jako o Andersovi Behringovi Breivikovi. Je údajně pravicového zaměření, ale jeho motivy nejsou ještě jasné. Neví se ani, zda jednal sám nebo zda za ním stojí skupina.

Podle stanice BBC měl několik zbraní - ruční, samopal a také kulovnici. Televize CNN tvrdí, že měl na modrém svetru policejní znak, ale pro policii nikdy nepracoval. Na ostrov se dostal asi dvě hodiny po útoku v Oslu přívozem, svolal účastníky tábora a začal do nich střílet.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....