Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Noste nikáb, pokuty platím, vyzval aktivista

Svět

  16:17
PAŘÍŽ - Jen pár hodin poté, co vešel ve Francii v platnost zákon zakazující zahalování na veřejnosti, došlo na první zatýkání. Na prostranství před katedrálou Notre Dame v Paříži se včera shromáždily desítky odpůrců této legislativy a na policii skončily ženy v nikábu. Muslimský aktivista a organizátor shromáždění nabídl všem ženám toužícím nosit burku či nikáb, že za ně zaplatí veškeré pokuty.

První zatýkání. Kenza Driderová se vydala na protestní výpravu z Avignonu do Paříže. Tam ji zadrželi policisté. foto: Reuters

"Noste nikáb, pokuty platím"
Ve Francii platí zákaz zahalování tváře na veřejnosti. Muslimský aktivista vyzval ženy, aby ho nedodržovaly

Jednou ze zadržených byla i dvaatřicetiletá muslimka Kenza Driderová původem ze severní Afriky. Oděna do béžovo-hnědého nikábu (oděv zahalující vše kromě očí) včera ráno nastoupila v Avignonu na vlak a vydala se do hlavního města, aby se zde podle svých slov zúčastnila televizního vysílání.

INFOGRAFIKA: Jak se zahalují muslimky
Infografika - klikněte pro zvětšení

"Tenhle zákon je v rozporu s mými evropskými právy, nedělám nic jiného, než že se bráním," řekla matka čtyř dětí před hloučkem novinářů, kteří ji na její okázalé cestě doprovázeli. Pohrozila, že je připravena celou věc dát k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Prostor pro provokace
Od včerejška platí ve Francii zákaz nošení oděvů, závojů či šátků zahalujících tvář na veřejných prostranstvích. Kdo tento zákon poruší, může zaplatit pokutu až 150 eur a musí absolvovat kurz občanské nauky. Výjimkou jsou například pracovní oděvy či sportovní oblečení. Burky či nikáby zůstávají povolené v soukromí, v hotelových pokojích nebo privátních autech.

Ctěte více

Odpůrců těchto pravidel je ale celá řada. Kromě bouřících se muslimů ohánějících se právem na svobodu náboženského projevu jsou to například francouzští policisté, kteří upozorňují na jisté "mezery".

"Zákon bude nesmírně těžké prosazovat, a tím pádem bude velmi zřídka vymáháno jeho dodržování," předpověděl včera na rádiu France Inter Manuel Roux zastupující lokální policejní šéfy. Podle oběžníku, který jednotlivým prefekturám před nedávnem zaslalo francouzské ministerstvo vnitra, policisté nesmějí ženu v burce či nikábu nutit oděv sundat. Mohou ji pouze předvést na stanici k identifikaci a následně uložit pokutu. Podle Rouxe bude zřejmě úloha policie v přímé konfrontaci se zahalenou ženou spíše pedagogická - vysvětlit zákon a snažit se o domluvu. Problémy s dodržováním zákazu zahalování zřejmě nastanou i v případě cizinců, kteří jsou ve Francii třeba na dovolené. I na ně se totiž zákaz vztahuje.

Žena se jménem Najet odpovídá novinářům před katedrálou Notre Dame v Paříži.

První den platnosti zákona podnítil i první "provokatéry". Muslimský aktivista a organizátor včerejšího shromáždění u Notre Dame Rachid Nekkaz nabídl všem ženám toužícím nosit burku či nikáb, že za ně zaplatí veškeré pokuty.

 Peníze hodlá získat prodejem svojí nemovitosti, za kterou na internetu žádá 2 miliony eur. I když se prý osobně staví proti nikábu, měl by podle něj zákaz platit pouze na uzavřené prostory - banky, úřady, školy... "Ale od té dob, co se Nicolas Sarkozy rozhodl rozšířit tento zákon na veřejná prostranství, řekl jsem si, že tím byla překročena hranice," vysvětlil podle listu Le Parisien. Nekkaz, mimochodem někdejší uchazeč o úřad prezidenta v roce 2007, už loni v červenci oznámil záměr vytvořit zvláštní fond na podporu žen nosících závoj zakrývající celou postavu.