2. března 2018 13:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nové ruské zbraně nezmění poměr sil ve světě, zjistila agentura AP

Vladimir Putin 1. března 2018 v Moskvě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin 1. března 2018 v Moskvě. | foto: Reuters

WASHINGTON/MOSKVA Ruská prohlášení o vývoji nových strategických zbraní pravděpodobně nezmění globální rovnováhu sil, ale mohou vyvolat nové kolo závodů ve zbrojení. Shodují se na tom podle agentury AP američtí analytici v komentářích ke čtvrtečnímu poselství ruského prezidenta Vladimira Putina.

Moskva v pátek znovu oznámila, že nová ruská výzbroj má ve světě udržet jadernou paritu.

Kremelský šéf ve čtvrtečním poselství představil poslancům ruského parlamentu nové typy výzbroje včetně „neviditelných“ strategických raket na jaderný pohon, podmořských dronů nebo laserových zbraní. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov v pátek prohlásil, že demonstrace nové výzbroje má zajistit globální jadernou rovnováhu, a tím přispět k upevnění stability a míru ve světě. Na žádnou konkrétní zemi prý nové ruské zbraně nemíří.

Ruské rakety měly i před Putinovým prohlášením dostatečnou sílu, aby mohly Spojené státy zničit, upozorňují podle AP politologové v USA. Americká doktrína je navíc založena na schopnosti masivního jaderného protiúderu, nikoli na vytvoření neproniknutelného obranného štítu. Nebezpečí vývoje nových ruských zbraní spočívá spíš v tom, že může zahájit novou etapu závodů ve zbrojení.

Pentagon informace o nových zbraních nepřekvapila

Prezident Donald Trump už rozhodl o uvolnění stovek miliard dolarů na modernizaci a rozšíření amerického jaderného arzenálu a Putinův projev na tom nic nemění, uvedla AP. Pentagon už dřív upozornil na to, že Moskva vyvíjí podmořské drony strategického dosahu a nadzvukové rakety. Na stejných zbraních se pracuje i v USA a Číně. Projekt raket s jaderným pohonem vědci v USA rozpracovali už v 60. letech minulého století, ale vývoj byl tehdy zastaven.

Ruští komentátoři dnes s překvapením konstatují, že zprávy o Putinově projevu, který ruské politické špičky označují za epochální, se nedostaly na první stránky západních novin. Pentagon vydal prohlášení, že ho informace o nových zbraních nepřekvapila, mluvčí ministerstva zahraničí Heather Nauertová připisuje Putinův militaristický projev blížícím se prezidentským volbám v Rusku.

Americká vláda se podle AP spíš obává, že ruští politici se v nynější atmosféře mohou dopustit chybných kalkulací, které by mohly vyvolat hrozbu konfliktu v Evropě. Rusko pak prý může použít jaderné zbraně menší síly v omezeném konvenčním konfliktu v přesvědčení, že tím přinutí USA a NATO k ústupu.

Německá kancléřka Merkelová, americký prezident Trump i NATO vyjádřili znepokojení nad slovy ruského prezidenta Putina o nových zbraních.

ČTK