Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ať si pasažéři odplují na břeh, říká na videu bezradný kapitán

Kapitán Francesco Schettino  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kapitán Francesco Schettino | foto: Reuters

ŘÍM/PRAHA UVNITŘ VIDEO Důstojníci tlačící na svého kapitána, aby vyslal nouzový signál a nařídil evakuaci. Tak zachycují situaci na ztroskotané lodi Costa Concordia dosud nezveřejněné záběry z velitelského můstku. Ukazují, jaký chaos tam vládl a jak se s tím kapitán Francesco Schettino nedokázal vypořádat.

Záběry, které nejsou příliš kvalitní, odvysílala měsíc od tragédie televize TG 5. Video ukazuje můstek osvětlený nouzovými světly. Slyšet je hlas nejmenovaného důstojníka a muže, kterého televize identifikovala jako kapitána.

Schettino nejprve na záběrech telefonuje. "Počkejme, až se přiblížíme víc k mělkým vodám. Pak můžeme vyhodit kotvu. Přinejhorším můžeme sednout na dno. Uvidíme," říká. Mezi důstojníky postupně narůstá nervozita, ptají se, kdy mají začít s evakuací. 

ČTĚTE TAKÉ:

Asi až 45 minut od nárazu do útesu důstojník oznamuje, že cestující sami začali nastupovat do záchranných člunů. "Tak ať. Ať si sami odplují ke břehu," říká očividně zmatený a bezradný Schettino. Důstojník se pak ptá, jestli mají vyhlásit poplach. S tím ale kapitán otálí. Než se k tomu odhodlal, uplynulo dalších 15 minut. Někteří uvádějí, že právě toto zdržení mohlo stát někoho život.

Televize TG5 ukázala ještě jedno video. Na něm vidíme pasažéry čekající v záchranných vestách, zatímco členové posádky o situaci žertují. Jeden z členů posádky posílá vzdušný polibek a do kamery s úsměvem říká: "Tohle je příběh Costy Concordie. Mám tě rád, mami." Další, který se tváří vážněji, říká: "Zvládneme to."

Viníkem uvíznutí Concordie na mělčině je zjevně kapitán Schettino, jenž plavidlo odklonil z bezpečné cesty a navíc při evakuaci opustil loď mezi prvními. Čelí mimo jiné obvinění z mnohonásobného zabití z nedbalosti. Katastrofa si vyžádala 17 životů, dalších 15 lidí se stále pohřešuje.

Z lodi začali odčerpávat palivo

V neděli začali z vraku lodi záchranáři odčerpávat palivo. S tím se mělo začít už dříve, ale bránilo tomu špatné počasí a to, že se loď začala hýbat. Vyprázdnění nádrží by mělo trvat asi čtyři týdny.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....