Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Novinářku Al-Džazíry zabil Izrael záměrně, tvrdí Palestinci, důkaz ale nevydají

Studenti na symbolickém pohřbu novinářky Širín abu Aklahové (16. května 2022) foto: Profimedia.cz

Palestinský prokurátor ve čtvrtek sdělil, že reportérku televize Al-Džazíra při květnovém zásahu na palestinském západním břehu Jordánu zastřelil izraelský voják. Podle prokurátora šlo o záměrné zabití. O tom, že Širín abu Aklahová nezemřela náhodou, mluví také stanice CNN, jež vychází z analýzy záběrů přímo z místa. Izrael takové tvrzení odmítá.
  20:39

Případ se stal 11. května a vyšetřuje se i v Izraeli, který marně požaduje, aby Palestinci vydali náboj, který ženu zasáhl, k balistické zkoušce.

Prokurátor citovaný agenturou Reuters dnes řekl, že Šírín abú Aklahovou zabila kulka ráže 5,56 milimetrů obsahující ocel používanou silami NATO. Prokurátor dále řekl, že Palestinci náboj nevydají.

Agentura AP napsala, že se dá čekat, že Izrael tento závěr vyšetřování odmítne.

Izraelský prezident Jicchak Herzog řekl, že je třeba se vyvarovat mylným zprávám o smrti abú Aklahové. „I v minulosti a v jiných případech jsme byli obviňováni a později se ukázala pravda. Kolem Izraele se tehdy vynořilo množství mylných faktů. Nevycházejte z omylů, studujte fakta,“ řekl prezident.

Zpravodajská stanice CNN tento týden oznámila, že izraelští vojáci mohli ženu zabít záměrně, což odmítla izraelská armáda i náměstek ministra zahraničí Idan Roll. „Tvrzení CNN, že byla Šírín abú Aklahová zabita při cíleném útoku, není ničím podloženo. Armáda v Džanínu operuje výhradně proto, aby předešla teroristickým útokům na Izraelce. Zpráva CNN je plná nepodložených závěrů a nepřesností, je postavená na nespolehlivých zdrojích,“ sdělil Roll.

CNN vycházela z analýzy zvukového záznamu palby. Vyplývá z ní, že střela prolétla 200 metrů, k čemuž došla při své vyšetřování také izraelská armáda. Expert, na nějž se obrátila CNN, tvrdí, že palba byla spíše cílená a že pravděpodobně nešlo o náhodný zásah při přestřelce.

Izraelská armáda trvá na tom, že pořád není jasné, zda ženu zasáhla palba Izraelců nebo Palestinců a že k přesnějšímu výsledku nelze dojít bez balistické zkoušky.

„Nabídli jsme Palestincům společné vyšetřování této tragické události, Palestinci to bohužel odmítli. Vzali si tělo a vyndali střelu,“ řekl dnes Herzog.

Izrael soustředil v posledních týdnech své operace na Džanín, odkud pocházelo několik lidí, kteří letos útočili na Izraelce.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Recenze 100% přírodního Bi-Oilu: Stojí za to si ho pořídit?
Recenze 100% přírodního Bi-Oilu: Stojí za to si ho pořídit?

6 redaktorek, žen různého věku, s rozdílnými zkušenostmi i pokožkou, otestovalo Bi-Oil Pečující olej (Přírodní). Každou z nich trápí něco jiného –...

Mohlo by vás zajímat