Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový objev: Franco Židy nechránil, dal nacistům jejich seznam

Svět

  9:53
MADRID/PRAHA - Nově objevený archivní dokument je v rozporu s tvrzením, že španělský diktátor Francisco Franco za druhé světové války chránil Židy.

Přehlídka. Hitler a Franco (vpravo) na snímku z roku 1940 foto: ČTK

Na konci druhé světové války režim španělského diktátora Franciska Franka nařídil likvidaci všech dokumentů, které souvisely se sčítáním židovského obyvatelstva z roku 1941. Jeden z úředních dopisů nařizujících počítání Židů (uskutečnilo se na žádost hitlerovského Německa) se však nyní přece jen objevil v archivu v Zaragoze. V rozporu s ještě občas přežívajícím tvrzením, že Franco chránil Židy před holokaustem, ukazuje pravý opak.

Vyplývá z něj totiž, že generál byl připraven vydat španělské Židy hitlerovskému Německu – zde by je čekala téměř jistá smrt. Dokument vypátral židovský novinář Jacobo Israel Garzón. Podle britského listu The Daily Telegraph Frankův bezpečnostní aparát v květnu 1941 rozeslal po celé zemi příkaz, který žádal sestavit soupis všech "národních a cizích Izraelců".

Ten měl kromě toho přinést i informace o jejich "sociálních a politických vztazích nebo obchodních aktivitách." Soupis obsahoval informace o celkem šesti tisících Židů a později ho Španělé prý předali říšskému veliteli SS Heinrichu Himmlerovi, který byl hlavním strůjcem holokaustu. Jak napsal deník The Guardian, seznam však údajně neobsahoval Židy, kteří utekli z vichistické Francie nebo jiných částí Evropy. (Tito Židé pak byli prý odesláni většinou do Portugalska.)

Naopak příkaz k jeho vypracování vybízel k zaměření pozornosti zejména na sefardské Židy – potomky židovského obyvatelstva, které na Pyrenejském poloostrově žilo do roku 1492. (Tehdy část Židů konvertovala ke křesťanství a část území dnešního Španělska opustila). Sefardských Židů si rozkaz všímal zejména kvůli tomu, že jim prý jejich hispánské vzezření umožnilo zapadnout do španělské společnosti. "Jejich adaptace na naše prostředí a jejich podobný temperament jim umožňuje lépe skrýt jejich kořeny," stálo v dokumentu.

Ve Španělsku se v minulosti hodně diskutovalo o skutečné povaze Frankova vztahu k Židům. (Tvrdilo se dokonce, že diktátor má v sobě i trochu sefardské krve.) Pravděpodobné ale je, že Franco se ve svých konkrétních krocích vůči Židům nechával hodně ovlivnit zahraničně politickou situací. Franco v občanské válce ve Španělsku triumfoval i díky pomoci Hitlera. V roce 1939 – na prahu druhé světové války – ještě hovořil o tom, že "židovský duch umožnil alianci velkokapitálu s marxismem".

Za války Franco zachoval neutralitu, i když měl s Německem a Itálií těsné vztahy. Ty však s postupujícím časem uvolňoval a Španělsko zůstalo definitivně mimo konflikt, což místní Židy zachránilo. Navíc se země stala pro uprchlíky jednou z cest, jak se dostat z Hitlerova područí. Část expertů ale zdůrazňuje, že Španělé pomoc Židům úmyslně zveličovali, aby se zalíbili USA.

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
VELÍNÁŘ JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč

Mohlo by vás zajímat