Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Erupce podmořské sopky zasáhla i Česko, tlakovou vlnu zaznamenali v Praze

Satelitní záběr erupce podmořského vulkánu Hunga Tonga - Hunga Ha’apai. (15. ledna 2022) foto: Reuters

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová a generální tajemník OSN António Guterres vyjádřili velké znepokojení nad následky sobotní erupce podmořské sopky u souostroví Tonga. Tlaková vlna byla tak silná, že dorazila i do Prahy a dalších míst. Neobvykle vysoké vlny si pravděpodobně vyžádaly dvě oběti na životě v jihoamerickém státě Peru.
  12:04aktualizováno  16:40

Podmořský vulkán Hunga Tonga - Hunga Ha’apai, který leží asi 65 kilometrů od metropole souostroví, vybuchl v sobotu brzy ráno SEČ. Satelitní snímky ukázaly, jak se nad mořskou hladinou zvedl obrovský, až pět kilometrů široký oblak popela, páry a sopečných plynů do výšky zhruba 20 kilometrů.

Erupce trvala osm minut a byla natolik hlasitá, že ji jako vzdálený hřmot popsali i obyvatelé na 800 kilometrů vzdáleném Fidži. Sonický třesk zaslechli podle agentury AP i obyvatelé Aljašky. Vlna cunami způsobená výbuchem zasáhla pobřeží Tongy, Fidži či Americké Samoy, ale i Japonska či Spojených států.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu tlaková vlna přišla i do Prahy. „Včera ve večerních hodinách dorazila do Prahy tlaková vlna způsobená erupcí cca. 1 7000 km vzdáleného vulkánu Hunga Tonga u Nového Zélandu. Tlaková vlna pak v noci přišla ještě z druhé strany delší cestou kolem zeměkoule,“ napsal ústav. 

Kvůli vlnám bylo preventivně dočasně uzavřeno 20 peruánských přístavů a úřady také varovaly, že erupce vyvolá neobvykle vysoké vlny. Peruánská policie na Twitteru uvedla, že uvedené oběti nalezli policisté ze stanice na pláži Naylamp. Vlny byly v oblasti mimořádné a úřady upozornily na nevhodné podmínky pro koupání, dodala policie.

Americká geologická služba USGS uvedla, že erupce vyvolala otřesy jako u zemětřesení o síle 5,8 stupně. Vlny cunami vyvolané vulkány, a nikoli zemětřesením, jsou podle vědců poměrně vzácné. Další informace o případných obětech katastrofy zatím nejsou.

Výbuch sopky přerušil internetové i telefonické spojení v celé Tonze, nelze proto jednoduše vyhodnotit škody, které mohla erupce na souostroví napáchat, uvedla novozélandská premiérka Jacinda Ardernová.

„Komunikace s Tongou zůstává velice omezená... (Město) Nuku’alofa zakryla oblaka sopečného prachu, ale jinak je situace klidná a stabilní,“ řekla. Poškozené jsou podle premiérky zejména lodě a budovy bezprostředně u pobřeží, kvůli spadu sopečného popílku jsou i problémy s pitnou vodou.

O situaci na některých dalších ostrovech se podle Ardernové zatím nic neví, protože se tam nelze s nikým spojit. Kvůli sopečnému prachu zatím nemohlo vzlétnout ani novozélandské monitorovací letadlo, které by mohlo stav posoudit ze vzduchu.

Komunikace se nedaří kvůli nefunkčnímu podmořskému kabelu, webové stránky vládních úřadů jsou stále neaktualizované. Mluvčí australského ministra pro mezinárodní rozvoj a tichomořskou oblast Zeda Seselji agentuře Reuters řekla, že vláda na Tonze dnes zasedla k mimořádnému jednání a kontaktuje své partnery.

„Se znepokojením sleduji situaci na Tonze. Úřady OSN v Pacifiku situaci pozorně sledují a jsou připraveny poskytnou pomoc, pokud o to budou požádány,“ napsal na Twitteru António Guterres.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat