Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Nový Zéland zadržel hledaného českého kickboxera

Svět

  19:53
AUCKLAND (NOVÝ ZÉLAND) - Novozélandské úřady zadržely Karla Šroubka, po kterém česká policie pátrá v rámci vyšetřování vraždy z roku 2003. Podle listu New Zealand Herald hrozí Šroubkovi deportace, neboť v zemi pobýval pod falešným jménem. Rozhodnutí soud má být oznámeno příští měsíc a Šroubek na něj po složení kauce bude moci čekat na svobodě.

Karel Šroubek alias Jan Antolik (vlevo)

Šroubek před osmi lety jako 22letý přicestoval na Nový Zéland se zfalšovaným pasem svého přítele. Jako Jan Antolík se posléze stal úspěšným podnikatelem a také kickboxerem světové třídy.

Podle novozélandského tisku byl Šroubek-Antolík odhalen v říjnu 2009, kdy česká pobočka Interpolu informovala novozélandské úřady o jeho pravé totožnosti a vydala na Šroubka zatykač v souvislosti s vyšetřováním zmíněné vraždy.

Svědek vraždy

Šroubek-Antolík byl v Česku svědkem vraždy a podle New Zealand Herald tvrdí, že jemu i jeho rodině vyhrožovala dvojice policistů, aby vypovídal lživě a pomohl tak vyváznout hlavnímu podezřelému. To prý byl důvod jeho odchodu z Česka. Karel Šroubek byl účastníkem incidentu, při němž byl v Praze zastřelen jistý Vladimír D. Pachatelem byl Štěpán Císař, který byl nakonec za vraždu odsouzen k desetiletému vězení.

Šroubek má na Novém Zélandu povolení k pobytu, ale deportace mu hrozí kvůli falešnému pasu, s jehož pomocí na ostrovy vstoupil, a kvůli lživým prohlášením před imigračními úředníky. K falešné totožnosti se při soudním jednání v Aucklandu přiznal, napsal list. Jeho obhájci uvedli, že měl vážný důvod, aby svou totožnost zatajil. Svou zemi podle nich opustil z obav před zkorumpovanými policisty.

Podle novozélandského deníku se Šroubek den po vraždě sešel s jejím pachatelem a se dvěma muži, kteří se představili jako policisté. Ti mu údajně řekli, že mohou ovlivnit vyšetřování, aby vše vypadalo na náhodný výstřel. Pokud by Šroubek nespolupracoval, mohl by prý být zatažen do vraždy a policie by ho mohla zastřelit, kdyby se pokusil utéci, napsal New Zealand Herald.

Mezinárodní zatykač

Šroubka prý jeho rodiče a přátelé přesvědčili, aby Česka v zájmu vlastní bezpečnosti opustil. Podle novozélandského tisku využil pasu svého přítele Antolíka, v němž vyměnil fotografii; poté odcestoval do Německa, kde na video natočil svou výpověď o vraždě, kterou poslal české policii.

Podle New Zealand Herald byl přepis Šroubkova prohlášení použit při procesu s Císařem v prosinci 2004. Císař byl z vraždy usvědčen a odsouzen, další dva obžalovaní dostali podmíněné tresty za výtržnictví. V platnosti ale zůstal mezinárodní zatykač české policie na Šroubka.

Šroubek se na Novém Zélandu vypracoval na reprezentanta v kickboxu pod pseudonymem Jan "Atomic". Věnoval se rovněž podnikání a dováží z Evropy ovocné nápoje pro supermarkety po celém Novém Zélandu.

Podle prokurátora Davida Johnstonea Šroubek "dal přednost zůstat na Novém Zélandu před spravedlivým soudem". Imigrační úřad uznal Šroubka vinným s tím, že získání statusu imigranta pod falešnou identitou nebude tolerováno. "Prověřujeme teď imigrační složku této osoby s výhledem na jeho deportaci z Nového Zélandu," citoval novozélandský tisk Steva Stuarta z imigračního úřadu.

Autoři: ,