Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Novým libyjským premiérem se stal akademik Kíb

Nový předseda libyjské prozatímní vlády (NTSC) Abdar Rahím Kíb | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový předseda libyjské prozatímní vlády (NTSC) Abdar Rahím Kíb | foto: Reuters

TRIPOLIS Novým předsedou libyjské prozatímní vlády (NTC) byl zvolen elektroinženýr Abdar Rahím Kíb. V úřadu nahradí Mahmúda Džibríla, který podle svého slibu odstoupil po vyhlášení osvobození Libye.

To NTC slavnostně učinila v Benghází 23. října, tři dny po zabití diktátora Muammara Kaddáfího. Vytvoření vlády se čeká v příštích dnech, údajně do tří týdnů.

"Zavazujeme se vybudovat zemi, která respektuje lidská práva a která nepřipouští jejich porušování," řekl Kíb krátce po svém zvolení na tiskové konferenci. "Potřebujeme ale čas," dodal podle agentury AFP. Nově zvolený premiér podle ní hovořil anglicky.

Kíb také vzdal hold "revolučním" bojovníkům a dodal, že k rozpouštění ozbrojených milicí se bude přistupovat "s vážností".

"Budeme k této věci přistupovat se vší (nezbytnou) vážností. Jsme si vědomi, že naši přátele, revoluční bojovníci, náš názor sdílejí. Také oni si myslí, že stabilita země je mimořádně důležitá," prohlásil Kíb.

ČTĚTE TAKÉ:

O novém předsedovi NTC hlasovali podle agentury Reuters členové rady před novináři. Akademik Kíb původem z Tripolisu byl podle agentur zvolen z pěti kandidátů v prvním kole, když se pro něj vyslovilo 26 z 51 hlasujících.

Původně bylo uchazečů deset, pět z nich ale dnes ještě před volbou svou kandidaturu stáhlo. Dosavadní držitel této funkce Džibríl už nekandidoval.

Jmenování nového předsedy NTC bylo oznámeno v den, kdy svou vojenskou operaci v Libyi končí koaliční síly pod velením Severoatlantické aliance

Šéf NATO Anders Fogh Rasmussen v Tripolisu označil operaci, jejímž úkolem byla ochrana civilistů během bojů mezi povstaleckými silami a vojáky loajálními Kaddáfímu, za úspěšnou a poblahopřál Libyjcům k otevření nové kapitoly historie země - založené na demokracii, svobodě, lidských právech a vládě práva.

Nový libyjský premiér se narodil v roce 1950, informovala AFP s odvoláním na Kíbovu stránku na Facebooku. Absolvoval univerzitní studia v Tripolisu, v jižní Kalifornii a v Severní Karolíně, v roce 1985 začal působit na univerzitě v Alabamě. Tam získal v roce 1996 hodnost profesora.

Kíb působil jako pedagog na univerzitě v Tripolisu, v Severní Karolíně a na Americké univerzitě ve Spojených arabských emirátech (emirát Šardžá). Tam zastával v letech 1999 až 2001 post ředitele fakulty elektrotechniky, elektroniky a inženýrské informatiky. Jeho posledním známým pracovním zařazením byl Petroleum Institute, výzkumný ústav v SAE. V roce 2005 založil Kíb v Libyi svou vlastní firmu - Mezinárodní společnost pro energie a technologii.

Spolu s vyhlášením osvobození Libye začaly konzultace o vytvoření nové prozatímní vlády. Libyjci by měli podle dohodnutého harmonogramu během osmi měsíců mít možnost zvolit národní kongres, který připraví návrh nové ústavy a vytvoří přechodný kabinet působící do příštích parlamentních a prezidentských voleb.

Za bezprostřední prioritu označil odstupující Džibríl odstranění zbraní z ulic, obnovu stability a pořádku a zahájení procesu usmíření.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...