25. května 2015 18:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Polsko definitivně potvrdilo nového prezidenta, je jím Andrzej Duda

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Andrzej Duda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrzej Duda | foto: Reuters

VARŠAVA  Novým polským prezidentem bude kandidát konzervativní pravice Andrzej Duda (43), jehož vítězství v nedělních volbách potvrdily pondělní oficiální výsledky. Dosavadní prezident Bronislaw Komorowski uznal porážku již v neděli večer.

Vítězství Dudy by podle pozorovatelů mohlo jeho stranickému šéfovi, expremiérovi Jaroslawu Kaczyńskému usnadnit návrat k moci v podzimních parlamentních volbách.

Komorowski, jenž vzešel z vládní Občanské platformy (PO), sice ovládl některá velká města jako Varšava, Poznaň, Lódž, Gdaňsk či Katowice, Duda však dominoval ve venkovských oblastech. Opoziční kandidát získal hlasy 51,55 procent voličů, zatímco prezident dostal 48,45 procenta hlasů. Rozdíl mezi soupeři činil zhruba půl milionu hlasů. Voleb se zúčastnilo 55,34 procenta voličů.

Dosavadní konzervativní europoslanec v pondělí ráno při setkání s obyvateli Varšavy prohlásil, že před nástupem do úřadu 6. srpna opustí řady Kaczyńského strany Právo a spravedlnost (PiS).

Bez ohledu na Dudovu deklarovanou nadstranickost může podle analytiků jeho triumf pomoci PiS k vítězství v parlamentních volbách, které by se měly odehrát v září či říjnu. Komentátoři se také shodují, že Komorowski doplatil na znechucení voličů současnou vládou a přehmaty vládnoucí Občanské platformy.

Předzvěst podzimních voleb

„PO budila dojem, že je stranou, která svému voličstvu dává pouze políčky... Cenu za to zaplatil právě prezident. Na podzim za to zaplatí Platforma,“ napsal vlivný novinář Tomasz Lis. Volby podle něj přinesly paradoxní výsledek, když v zemi, které se ekonomicky daří, prohrál prezident, který se v úřadu těšil velké podpoře.

Většina analytiků se shoduje, že Dudovo vítězství by mohlo PiS usnadnit cestu k triumfu v parlamentních volbách. Zatímco šéfredaktor listu Gazeta Wyborcza Adam Michnik tuto možnost označil za „nebezpečnou pro polskou demokracii“, řada dalších komentátorů vidí situaci méně dramaticky.

„Pokud Andrzej Duda ukáže, že se PiS poučila, může přispět k vítězství PiS. Ale jestli zahájí boj ve stylu Kaczyńského, prohraje,“ řekl televizní stanici TVN 24 bývalý prezident Lech Walesa.

Polsko čeká období politické nejistoty a země by mohla zamířit výrazně doprava, předpověděl německý list Süddeutsche Zeitung, podle něhož Polsko s Dudou v čele nebude tak vstřícné k Evropě jako dosud.

Pokles finančních trhů

Polské finanční trhy reagovaly na vítězství konzervativního kandidáta poklesem. Dudovy plány pro finanční sektor, jež analytici označují za populistické, srazily zejména akcie předních polských bank. Trhy pokládají Dudu a PiS za měně vstřícné k byznysu než vládnoucí Občanskou platformu. Souhrnný index varšavské burzy WIG ztrácel dnes po poledni více než jedno procento. Akcie bank PKO, Pekao a BZ WBK oslabovaly dopoledne až o čtyři procenta.

„Po prezidentských volbách se objevilo riziko nejistého výsledku podzimních voleb a je zde i riziko předvolebního uvolnění rozpočtové politiky. Tato dvě rizika dnes investoři zahrnují do cen,“ řekl Andrzej Bowtruczuk z varšavské mBank.

Podle Reuters odrážejí výsledky voleb rozšířený pocit Poláků, že vyhlašovaný „hospodářský zázrak“ země, která přestála poslední globální hospodářskou krizi jako jediná v Evropské unii bez ekonomického poklesu, nemá na obyvatele znatelný dopad. „Hospodářský růst? Průměrný občan to sotva pocítí,“ citoval Reuters 53letého železničáře Zbigniewa Pelu, který hlasoval pro Dudu.

Putin Dudovi poblahopřál

Jako jeden z prvních zahraničních státníků v pondělí Dudovi blahopřál ruský prezident Vladimir Putin. V telegramu vyjádřil naději na zlepšení vztahů obou zemí, které se loni prudce zhoršily kvůli ukrajinské krizi. Ruský list Kommersant ale odhadl, že Dudovo vítězství nebude znamenat podstatnou změnu napětí, které mezi Varšavou a Moskvou panuje.

Český premiér Bohuslav Sobotka se neobává, že by se po prezidentských volbách změnila proevropská politika Polska. Záležet bude až na výsledku polských podzimních parlamentních voleb, řekl předseda vlády. První místopředseda ODS a šéf Aliance evropských konzervativců a reformistů Jan Zahradil je naopak přesvědčen, že Dudovo vítězství dokládá rostoucí vliv kritiků Bruselu. Volbu přivítal mimo jiné exprezident Václav Klaus.

 

Lidovky.cz, ČTK
  • 3Diskuse
Najdete na Lidovky.cz