Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Novým velvyslancem v Rusku bude Kolář, Moskva souhlasí

Svět

  21:33
PRAHA - Novým českým velvyslancem v Rusku bude Petr Kolář, Moskva s jeho nominací souhlasila. O Koláři, který dosud vedl velvyslanectví ve Washingtonu, se spekulovalo již delší dobu. Udělení souhlasu ze strany hostitelské země znamená, že jeho odjezd je již jistý.

Petr Kolář na snímku z roku 2010. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg poznamenal, že Kolář patří k nejlepším českým diplomatům. "Posíláme tam jednoho z nejlepších diplomatů, co máme. Tak by to z ruské strany mělo býti chápáno spíše jako poklona," uvedl staronový šéf české diplomacie, který byl v úterý uveden do stejné funkce, kterou před více než rokem opustil. Více ZDE

Velvyslanecká pozice v Moskvě je prázdná více než půlrok. Kolář nahradí Miroslava Kostelku, který skončil v závěru loňského roku. Kolář v červnu uvedl, že vztahy s Ruskem by měly být korektní, ale ne podlézavé. Česká diplomacie by si podle něj měla dát pozor na to, aby v Moskvě svou korektností nevytvořila dojem slabého, podlézavého partnera. Kolář také řekl, že není nutné se vůči Moskvě chovat konfrontačně.

Letos osmačtyřicetiletý kariérní diplomat Kolář nastoupil do Spojených států v roce 2005. Předtím působil například jako náměstek ministra zahraničí či velvyslanec ve Švédsku či Irsku.

Další velvyslanci se budou projednávat

Nový ministr zahraničí Karel Schwarzenberg předpokládá, že v příštích týdnech vláda projedná další balíček s návrhy nových českých velvyslanců. Chce se s nimi podrobně seznámit. "Uvidíme. Je možné, že přijdou ještě nějaká další přání...často to bývá tak, že koaliční strany mají nějaké požadavky v tomto směru. Já jsem sice toho času, jak jste zaznamenala při tiskovce, velice hluchý. Ale snad bude ten řev takový, že přeci jen něco zaslechnu," prohlásil ministr.

Mimo jiné by v balíčku mohla být nominace na nového šéfa zastupitelského úřadu v USA. Spekuluje se o jeho předchůdci Janu Kohoutovi, padlo ale také třeba jméno bývalého premiéra ODS Mirka Topolánka a nově též bývalého ministra zemědělství Ivana Gandaloviče (ODS), který byl v minulosti generálním konzulem v New Yorku.

Autor:

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...