Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

O smlouvě musíme přesvědčit lidi

Svět

  17:58
PRAHA - Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová dnes podepsala smlouvu umožňující výstavbu amerického radaru na českém území. Pro ČT poskytla poté exkluzivní rozhovor. Přinášíme přepis části rozhovoru, uvnitř video s kompletním rozhovorem.

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Rice foto: AFP

Jste si jistá, že bude smlouva o radaru schválena českým parlamentem?
V první řadě my rozhodně respektujeme ratifikační proces, ke kterému musí dojít. Myslíme, že je třeba o smlouvě debatovat a přesvědčovat některé lidi, ale věříme, že nakonec převáží její přínos.

Je to smlouva, kterou podporuje NATO a která bude mít velké výhody pokud jde o výzkum a vývoj a technologii - k tomu rozhodně dojde, toho všeho budete moci využít, ať už toho využijí firmy nebo univerzity, čili ty klady převáží.

Na druhou stranu, plné dvě třetiny Čechů jsou proti. Udělali jste skutečně vše, abyste vysvětlili její důležitost?
Rozhodně doufáme, že v tom budeme pokračovat, lidé jako je pan velvyslanec, ale i já. I já jsem tady proto, abych vysvětlila, jaké bude mít smlouva pro Českou republiku klady. Nejen abych podepsala listinu, ale aby tato listina skutečně "ožila". Chci říct, že i z hlediska Spojených států je to smlouva, která je významná pro naši bezpečnost a naši obranu.

Včera jste se sešla s polským ministrem zahraničí Radkem Sikorskym, ale zdá se, že v jednání s Polskem nedošlo k obratu. Je to pro vás zásadní problém?
Ne, musím říct, že naše setkání bylo velmi konstruktivní. Uvědomte si, co Poláci řekli - chtějí modernizaci armády, chtějí také zkvalitnit některé své systémy a i my si to přejeme, stejně jako v České republice chceme, aby i naši spojenci disponovali co nejmodernější a nejsilnější armádou. A radarová základna může sama o sobě přispět k modernizaci nejen českých obranných sil.

Co jednání s Litvou o potenciálním umístění základny? Není to jen nástroj, jak tlačit na Poláky, aby se konečně rozhodli?Hovořila jsem s litevským premiérem a Litva má zájem. A my jednáme se všemi, kdo mají zájem. Doufáme, že se nakonec do našeho systému protiraketové obrany zapojí i další státy.

Hovořili jsme s Litvou, protože má zájem, hovoříme ovšem v první řadě s Poláky, jestli a jak se zapojí do protiraketové obrany.

I kdyby smlouvy s Čechy a Poláky byly schváleny, musíte je ještě předložit ke schválení Kongresu. Jak myslíte, že to dopadne?
To je pravda, ale měli jsme jen velmi malé potíže pokud šlo o financování protiraketové obrany. Nežijeme už v osmdesátých letech, kdy šlo o hvězdná války. Spojené státy už pozorují výhody protiraketové obrany. Zlepšila se obranyschopnost, což jsme mohli vidět například u severokorejského atomového testu.

Co další testování raket? Myslíte, že to Kongres odsouhlasí?Musí se o tom samozřejmě debatovat. Debata je přece normální v každé demokracii, v každém Kongresu. A já se domnívám, že bude těžké tvrdit, že by USA neměly disponovat takovým obranným štítem, stejně jako spojenci. Musíme být schopni v obraně řešit hrozbu z Íránu a to hrozbu raket delšího doletu. Musíme být zkrátka schopni se bránit.

Můžete zaručit, že Češi budou moct na konci roku cestovat do USA bez víz?
Prezident USA je velkým zastáncem. Věří, že naši spojenci by měli mít možnost cestovat bez víz a sám vyhledával změny v legislativě. Česká republika je v popředí našeho bezvízového programu, tak doufáme, že to dobře dopadne do konce roku.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!