Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

O Temelín jde Američanům až v první řadě

Svět

  17:46
WASHINGTON - Český premiér to slovo sám od sebe nikdy nezmíní. Naopak, neúnavně opakuje všechna ostatní témata, o nichž bude s prezidentem Spojených států amerických diskutovat.

Barack Obama foto: Reuters

Ale ať děla co dělá, neunikne mu. Jméno ještě před čtvrtstoletím neznámé jihočeské obci zní i ve vysílání Washingtonského veřejnoprávního rozhlasu MPR. Temelín. „Budeme debatovat o třech okruzích otázek: spolupráce v mezinárodní bezpečnosti (třeba mise v Afghánistánu), o podpoře demokracie a lidských práv ve světě, a o obchodní spolupráci“ vysvětluj v nádherné, na novosvětské poměry starobylé vile Blair House český předseda vlády.

Nečase lze pochopit. České straně opravdu jde o mnoho různých témat, včetně posílení vědecké spolupráce i případné vrtulníkové výcvikové základny NATO na českém území či nové smlouvě o ochraně investic. Nicméně navzdory tomu, že česká pracovní návštěva je na první pohled jen „zdvořilostní“, nepodepisují se žádné smlouvy a oba státníci nemusejí na nejvyšší úrovni vyřešit žádné vážné sporné body, věnuje návštěvě delegace z malinké spojenecké země americká strana mimořádnou pozornost. Dva příklady za všechny: předseda vlády bydlí v nádherné rezidenci Blair House

Blair House

přímo naproti Bílému domu. V místě, kde byl z českých prezidentů a premiérou ubytován jediný muž – glorifikovaný prezident Václav Havel. A příklad druhý:  Zatímco za českou stranu bude v Oválně pracovně jen premiér s diplomaty, amerického prezidenta Baracka Obamu doplní jak ministryně zahraničí Hillary Clintonová, tak ministr energetiky Steve Hu.

Ostatně, energetický rozměr cesty podtrhuje i složení české delegace: kromě premiéra Nečase,  velvyslance ve Washingtonu Petra Gandaloviče je v delegaci třetí nejdůležitějším mužem Václav Bartuška, mimořádný velvyslanec pro energetickou bezpečnost a vládní zmocněnec pro dostavbu JE Temelín. Obchodní části delegace pak vévodí čerstvá jednička společnosti ČEZ, pan Daniel Beneš….

ČTĚTE TAKÉ:

Proč americká strana věnuje tolik péče o získání zakázky pro firmu Westinghouse, jejíž vlastník je japonský? V posledních dvou letech je málokteré téma diskutovanější než „jobs“, tedy tvorba pracovních míst. A třeba podle amerického velvyslance v Praze by šlo o tisíce nových příležitostí: "Přijetí nabídky Westinghouse by znamenalo silný nárůst počtu pracovních míst v obou zemích," opakuje s úsměvem.

Elektrárna nás převálcuje

Petr Nečas rád připravil půdu pro již velmi nevyhovující smlouvu o ochraně investic, stejně tak by rád získal od americké strany podporu po vybudování „centra excellence“, výcvikové vrtulníkové základny NATO na českém území. „Jsme jedinou zemí, který školí afghánské piloty i pozemní personál, a činí tak už dnes i mimo afgánské území.“

Stejně tak chce Barackem Obamou diskutovat o ochraně lidských práv na Kubě, v zemích, jež Evropská unie zařadila do programu Východní partnerství (Bělorusko, Ukrajina, Moldávie, Gruzie, Arménie a Azerbajdžán) i o přípravě summitu NATO v Chicagu.

Anketa

Komu by měli Češi nabídnout dostavbu Temelína?

Američanům 9634
Rusům 3777
Francouzům 1055
Někomu jinému 536

Chce se tedy předseda vlády jaderné elektrárně úplně vyhnout? "O Temelínu bezesporu bude řeč, uznává nakonec i Petr Nečas. „Ale není to v tuto chvíli ro nás dominantní téma. Nečekáme nic jiného, než co mi řekl v Paříži francouzský prezident Nicolas Sarkozy a co téměř jistě vysloví ruský prezident Dmitrij Medvěděv za měsíc, a sice že všechny tyto státy stojí za svými uchazeči." Tedy za těmi, kdo by se velmi rádi na dalším rozvoji české jaderné elektrárny podíleli.

ČTĚTE TAKÉ:

Žádný průlom se pochopitelně v tuto chvíli čekat nedá, připomíná realisticky Václav Bartuška. Uchazeči by měli příští rok podat nabídky a v roce 2013 by se mělo rozhodnout o vítězi, Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína by měla být hotova nejpozději v roce 2025, nicméně mnoho hlasů už dnes tyto termíny zpochybňuje jako nemístně optimistické.