Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Přelomový výrok Obamy. Podpořil sňatky homosexuálů

Barack Obama | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barack Obama | foto: Reuters

WASHINGTON Barack Obama jako první úřadující americký prezident veřejně uvedl, že je pro sňatky osob stejného pohlaví. V rozhovoru pro televizní stanici ABC nicméně zároveň uvedl, že jednotlivé americké státy by samy měly rozhodnout, zda svatby homosexuálů povolí.

"Myslím si, že páry stejného pohlaví by měly mít možnost uzavřít sňatek," řekl Obama. K takovému závěru prý dospěl po létech diskuzí se svou rodinou a přáteli. Obamovi může dnešní prohlášení pomoci zaujmout voliče před listopadovými volbami, v nichž se bude ucházet o druhé funkční období.

Sňatky homosexuálů

Sňatky párů stejného pohlaví umožňují pouze státy Massachusetts, Iowa, Vermont, New Hampshire, Connecticut, New York a federální distrikt hlavního města. Příslušný zákon schválily i státy Maryland, New Jersey a Washington, ale guvernér v New Jersey jej vetoval a v ostatních dvou státech hrozí hlasování o jejich zrušení.

Prezident se přitom dlouho zdráhal veřejně vyjádřit podporu homosexuálním manželstvím, a to i přes tlak Demokratické strany a svého viceprezidenta Joea Bidena. Obama dlouhou dobu uváděl, že podporuje registrované partnerství osob stejného pohlaví, ale že jako praktikující křesťan považuje manželství za "posvátný svazek mezi mužem a ženou". Po vstupu do Bílého domu pak pouze uváděl, že se jeho názor na problematiku "vyvíjí".

Za Obamovy vlády nicméně dosáhli aktivisté za práva homosexuálů výrazného úspěchu. Administrativa totiž zrušila pravidlo "neptej se a mlč", které zakazovalo homosexuálům otevřeně vyhlašujícím svou orientaci sloužit v armádě.

Obama rovněž vyjádřil přesvědčení, že přijímání homosexuálních sňatků je generační otázkou a že mladí Američané už je nevnímají jako nic kontroverzního. "Když chodím na univerzity, někdy jednám s tamními republikány, kteří si myslí, že mám hroznou hospodářskou či zahraniční politiku. Ale když přijde na sexuální orientaci, věří v rovnoprávnost (homosexuálních párů s heterosexuálními)," řekl americký prezident.

ČTĚTE TAKÉ:

Agentura Reuters poznamenala, že demokratický politik prohlášením své stoupence potěší, a konzervativce naopak rozlítí. Republikáni, a zejména ti konzervativní podporující hnutí Tea Party, svatby homosexuálů ostře odmítají.

Obama podpořil sňatky osob stejného pohlaví jen den poté, co stát Severní Karolína v referendu schválil úpravu své ústavy, která výslovně svatby homosexuálů zakazuje. Ústavní zákaz těchto manželství tak odsouhlasili voliči celkem ve 28 státech USA.

,
Premium

Český student ve Wu-chanu: Všichni to podcenili. Kvůli rodině bych chtěl zpět domů

Daniel Pekárek (vlevo) ve Wu-chanu s kamarády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když loni v srpnu odletěl do čínského Wu-chanu za vzděláním, nepočítal s tím, že o pět měsíců později bude v tomto...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...