Čtěte také |
Podle Obamy mezi ně patří i právo na náboženskou svobodu. Znovu zdůraznil, že USA se nenacházejí ve válce s islámem. "Nebylo to náboženství, které nás napadlo, byla to Al-Káida," prohlásil prezident.
"Nepřidáme se k jejich nenávisti a předsudkům"
"Mohou se pokusit zneužít našich svobod, ale my neobětujeme svobody, jichž si vážíme, ani se neschováme za zdi podezírání a nedůvěry. Mohou si přát nás rozdělit, ale my se nepřidáme k jejich nenávisti a předsudkům," prohlásil Obama. "Jako Američané nevedeme, a nikdy nepovedeme, válku s islámem," dodal podle agentury AP.
Letošní vzpomínkové akce zastínily hrozby floridského pastora Terryho Jonese, že na výročí demonstrativně spálí korán, svatou knihu islámu. Jones nakonec svůj plán odvolal. Smířil se prý i s tím, že v blízkosti místa zničeného teroristickými útoky v New Yorku má být postavena mešita.
Čtěte více |
Právě u hlavního symbolu teroristických útoků, u někdejšího Světového obchodního centra v New Yorku, se shromáždili příbuzní a přátelé zdejších 2752 obětí a pokládali květiny. Předčítána byla jména všech obětí v abecedním pořádku.
Nadine DeGrangeová, která při útoku na "dvojčata" přišla o strýce, zdůraznila, že takzvané ground zero je posvátné místo. "Chodím sem každý rok, protože jiné pohřebiště neznám. A modlím se k bohu, aby zůstalo posvátným," citovala ženu AP.
Krátce promluvil i newyorský starosta Michael Bloomberg. "Žádná jiná veřejná tragédie nezasáhla naše město tak hluboko. Žádné jiné místo není tak naplněno naším soucitem, naší láskou a naší solidaritou," prohlásil.
Pieta i v Pensylvánii
Téměř 3000 obětí 11. září na třech místech pozůstalí nejdřív uctili minutami ticha. Rodinní příslušníci obětí v New Yorku i v Pensylvánii přinášeli květiny, fotografie milovaných i americké vlajky.
K památníku v pensylvánské vesničce Shanksville poblíž místa ztroskotání čtvrtého letadla společně zamířily prezidentova manželka Michelle Obamová i bývalá první dáma USA Laura Bushová. K místu tragédie přišly stovky blízkých obětí. Mnozí z nich na sobě měli trička připomínající oběť 40 pasažérů a členů posádky letu 93 na lince z Newarku do San Franciska.
Únosce tehdy přemohli samotní cestující, letoun však ztroskotal asi 100 kilometrů jihozápadně od Pittsburghu. "Ať paměť na ty, kteří tady položili život, zůstává inspirací pro vás a inspirací pro všechny Američany," prohlásila Michelle Obamová.