Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Obama neukáže mrtvého bin Ládina. Neukazujeme trofeje, řekl

Svět

  19:42aktualizováno  23:06
NEW YORK - Americký prezident Barack Obama se rozhodl, že Bílý dům nezveřejní fotografie mrtvého Usámy bin Ládina. Přitom CIA v úterý oznámila, že Obamovi doporučí, aby snímky nechal zveřejnit. Světem se totiž začínají šířit spiklenecké teorie, že bin Ládin vůbec nezemřel.

Barack Obama na tiskové konferenci, kde ukázali novinářům jeho rodný list foto: Reuters

Obama to sdělil v rozhovoru pro televizní stanici CBS News. Bílý dům již dříve uvedl, že se obává reakce veřejnosti na fotografie, jež jsou podle něj odpudivé. Příslušníci zvláštního amerického komanda, které teroristu usmrtilo, ho mimo jiné střelili nad levé oko.

Čtěte také

"Odebrali jsme vzorek DNA a provedli jsme testy. Není pochyb o tom, že jsme zabili Usámu bin Ládina. Považujeme za důležité zajistit, aby po světě nekolovaly velmi názorné fotografie někoho, kdo byl střelen do hlavy, a podněcovaly další násilí anebo sloužily jako nástroj propagandy. Takoví nejsme. Nepředvádíme takové věci jako trofeje," řekl Obama.

Obama: Stejně by fotografie nepřesvědčily ty, kdo pochybují
Dodal, že lidé na celém světě jsou rádi, že terorista je pryč. Zveřejnění fotografií je také podle něho také v rozporu s americkými bezpečnostními zájmy. Samotné fotografie by podle něj stejně nepřesvědčily ty, kdo pochybují. Členové Al Kajdy ale moc dobře ví, že bin Ládin je mrtvý, uvedl prezident.

Ještě v úterý média přitom informovala o tom, že americká administrativa vyhoví stále většímu tlaku doma i ve světě a nějaké snímky zabitého bin Ládina pravděpodobně zveřejní. Nakonec ale převážily ohledy na možné negativní ohlasy veřejného mínění.

Krátce před Obamovým vystoupením odhalila americká senátorka Kelly Ayotteová, že viděla jeden snímek mrtvého teroristy. "Ukázal mi ji jeden ze senátorů," sdělila překvapivě médiím republikánská senátorka. Ostatní senátoři, kteří spolu s Ayotteovou byli na schůzce za zavřenými dveřmi, kde dostali informace o zásahu od šéfa CIA Leona Panetty, žádné fotografie neviděli.

Nejsem expert, ale byl to bin Ládin, tvrdí senátorka
"Na snímku byla mužská hlava. Muž byl očividně zraněný, nedokáži vám to lépe popsat," řekla senátorka. Na dotaz, zda na snímku poznala bin Ládina a zda byl mrtvý, senátorka odpověděla, že ano. "Nejsem žádný expert, ale když vidíte ten snímek, tak rysy byly shodné."

Otázka rozdělila prezidentovy poradce, z nichž část byla pro uvolnění snímků. Stejně rozdělena je i americká veřejnost a politická scéna. Zveřejnění fotografií požadovali například někteří pozůstalí po obětech teroristických útoků z 11. září 2001 v naději, že jim to konečně pomůže vyrovnat se se ztrátou blízkých.

Obamovo rozhodnutí ponechat je utajené ale ostře kritizovala bývalá aljašská guvernérka Sarah Palinová. "Ukažte fotografii jako varování pro další, kteří by chtěli usilovat o zničení Ameriky. Bez opatrnictví, bez politikaření, bez dramat; je to součást mise," uvedla možná uchazečka o republikánskou nominaci na prezidenta.

Bývalý zaměstnanec amerického ministerstva spravedlnosti Daniel Metcalfe si myslí, že Bílý dům nakonec možná bude fotografie muset zveřejnit i proti své vůli. Je totiž podle něj pravděpodobné, že by u soudu prohrál v případě, že by se někdo snímků domáhal podle zákona o poskytování informací.

Čtěte také

Američané šéfa teroristické sítě Al Kajda zabili v noci na pondělí SELČ při zhruba čtyřicetiminutové operaci. Bin Ládina hledali od útoků proti Spojeným státům z 11. září 2001, které si vyžádaly téměř 3000 životů.

Úspěšnou operaci přitom provedli v okamžiku, kdy již s dopadením nejhledanějšího muže světa nikdo příliš nepočítal. Mrtvého po údajně islámském obřadu krátce po zásahu svrhli do Arabského moře.

Autoři: ,