18. prosince 2014 22:09, aktualizováno 19. 12 9:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obama podepsal nový zákon o sankcích, umožní dodávat Ukrajině zbraně

Americký prezident Barack Obama. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Barack Obama. | foto: Reuters

WASHINGTON Americký prezident Barack Obama ve čtvrtek podepsal nový zákon o protiruských sankcích, který nedávno schválil Kongres, aby podpořil Ukrajinu a dodatečně zvýšil tlak na Rusko. Zákon nově umožňuje dodávat na Ukrajinu zbraně.

Zároveň ale Obama oznámil, že této legislativy nevyužije k zavedení dalších restrikcí proti Rusku, a naopak je připraven již uplatněné sankce zmírnit, pokud Moskva „podnikne kroky ke zmírnění napětí způsobeného její agresí proti Ukrajině“, napsala agentura Reuters.

Obama netajil svoje výhrady k iniciativě Kongresu z minulého týdne, aby byly vytvořeny podmínky pro rozšíření sankcí zaměřených na osoby a firmy provokující nestabilitu na Ukrajině. 

ČTĚTE DÁLE:

Zbraně pro Ukrajinu

Norma navíc otevírá dveře k dodávkám zbraní Ukrajině. Podle šéfa Bílého domu se tím vysílá matoucí signál evropským spojencům i Rusku v době, kdy panují zvýšené naděje na diplomatické urovnání krize na východě Ukrajiny.

„Moje vláda bude i nadále úzce spolupracovat se svými spojenci a partnery v Evropě a na mezinárodní úrovni podle vývoje na Ukrajině, a bude přezkoumávat a vyvažovat svoje sankce v reakci na ruskou aktivitu,“ uvedl Obama v pátečním prohlášení. „Jsme stále připraveni zvrátit sankce, pokud Rusko přijme nezbytná opatření,“ dodal.

Lavrov před sankcemi varuje

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov.

Nový zákon o protiruských sankcích je s to nadlouho podlomit možnosti normální spolupráce mezi USA a Ruskem, varoval šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov Johna Kerryho. V telefonátu se svým americkým protějškem hovořil kromě situace na Ukrajině také o problémech urovnání mezi Izraelem a Palestinou.

Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.