15. ledna 2013 12:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obama podruhé vstoupí do úřadu. Dvojníci už to nacvičují

Dvojníci při zkoušce přísahy.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dvojníci při zkoušce přísahy. | foto: Reuters

WASHINGTON Příští týden složí Barack Obama podruhé svůj prezidentský slib. Přípravy na slavnostní inauguraci jsou v plném proudu, nazkoušeli ji i dvojníci prvního páru Spojených států. Nejmocnějšího muže planety zastupoval voják s visačkou POTUS, President Of The United States.

Očekává se, že na slavnost se v pondělí přijde podívat až 800 tisíc lidí. Nejdražší lístky přijdou na 250 tisíc dolarů pro jednotlivce a na milion dolarů pro firmy.

Obama složí slib v soukromí

Inaugurační oslava se uskuteční v pondělí 21. ledna. Slavnostní přísahu ale Obama složí už o den dříve v soukromí. O den později by si ji pak měl zopakovat před veřejností.

Americkou hymnu zazpívá zpěvačka Beyoncé. Umělkyně a její manžel, rapper Jay-Z, šéfa Bílého domu podporovali v předvolební kampani. Kromě ní na slavnosti k uvedení Obamy do úřadu vystoupí i písničkář James Taylor a zpěvačka Kelly Clarksonová. Informoval o tom přípravný výbor prezidentovy inaugurace.

Televizní stanice NBC News připomenula, že Beyoncé a Taylor vystoupili již na první Obamově inauguraci v roce 2009. Zazpívali tehdy v americkém hlavním městě u Lincolnova památníku na koncertu předcházejícímu obřadu. Beyoncé poté zpívala i na jednom z tradičních plesů, které následují po inauguraci.

Přípravný výbor také oznámil, že na obřadu vystoupí kubánsko-americký básník Richard Blanco. Čtyřiačtyřicetiletý spisovatel, který ve své tvorbě tematizuje imigrantské kořeny i homosexualitu, bude dosud nejmladším básníkem, který na inauguraci amerického prezidenta přednese své verše.

Bouřlivé nadšení odpadlo
Letošní inaugurace bude podle amerických médií méně historická a menší než ta první. Zatímco před čtyřmi lety uvedení prvního šéfa Bílého domu s africkými kořeny v americkém hlavním městě sledovaly téměř dva miliony lidí, letos se jich očekává mnohem méně. Druhé inaugurace obecně bývají střízlivější, Obama navíc už nebudí takové nadšení jako před čtyřmi roky.

Přípravný výbor také v době, kdy na tom americká ekonomika stále není nejlépe, omezil i počet slavnostních plesů. Zatímco v roce 2009 jich bylo deset, letos se konají jenom dva oficiální bály. Náklady letos také na rozdíl od první inaugurace pomohou uhradit soukromí sponzoři, kteří za to získají vstupenky na exkluzivní místa či večírky.

jvJana Vrubelová