Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obama prý nařídí zavřít Guantánamo

Svět

  21:53
WASHINGTON - Nový americký prezident Barack Obama během prvního týdne v úřadu nařídí zavřít kontroverzní věznici na Guantánamu. S odkazem na jeho poradce o tom dnes informovala agentura AP s tím, že by Obama toto nařízení mohl vydat dokonce hned první den v Bílém domě.

Barack Obama foto: ČTK

Obama tímto nařízením pověří vládu, aby vyřešila, jak naložit s přibližně 250 vězni, kteří jsou na Guantánamu drženi. Je nepravděpodobné, že věznice bude uzavřena v nejbližší době. Obama nedávno prohlásil, že zrušit toto vězení během prvních sto dnů v úřadu bude "výzva".

Několik evropských států dalo najevo, že jsou připravené vězně z Guantánama přijmout. Věznici na Guantánamu zřídily USA v roce 2002 a zadržují v ní osoby podezřelé ze spáchání teroristických akcí nebo z příslušnosti k mezinárodní teroristické síti Al-Káida. Vězením prošlo od roku 2002 na 800 lidí.

Organizace na ochranu lidských práv Spojené státy kvůli věznici kritizují, podle nich je řada zadržovaných na Guantánamu vystavena mučení a nelidskému zacházení.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...