Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obama zalichotil političce, na internetu ho viní ze sexismu

Prezident Obama při smutečním projevu neudržel emoce na uzdě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Obama při smutečním projevu neudržel emoce na uzdě. | foto: Kevin Lamarque

O šéfce kalifornského resortu spravedlnosti Kamale Harrisové se americký prezident Barack Obama vyjádřil jako o nejkrásnější ženě ve svém oboru. Nevinná lichotka ale nenechala na pokoji mnohé internetové diskutéry. Ti se do prezidenta okamžitě pustili a viní jej ze sexismu.

Prezident Obama měl asi pocit, že večeře pořádaná pro jeho přívržence v kalifornském Athertonu je bezpečným, ryze přátelským prostředím, komentoval okolnosti této miniaféry britský deník. Zcela bezelstně tak začal vychvalovat kvality Kamaly Harrisové, kalifornské vrchní státní zástupkyně a de facto ministryně tohoto slunného státu.

ČTĚTE TAKÉ:

"Ze všeho nejdřív je třeba říct, že je brilantní. Je také plně oddána své práci, je neústupná a má prostě přesně ty vlastnosti, které čekáte u někoho, kdo má bdít nad dodržováním zákona," začal Obama obvyklými pochvalnými frázemi. Pak mu to ale nedalo a dodal: "A náhodou je také nejhezčí šéfkou resortu spravedlnosti v celé zemi." A když se mezi přítomnými ozval smích, tak ještě doplnil: "Ale no tak! Je to pravda!"

Pranýřování šéfa Bílého domu

Jenže to, co mělo znít jako upřímná pochvala, se pro řadu diskutérů na internetových fórech a blozích různých médií stalo záminkou k pranýřování šéfa Bílého domu. Jonathan Chait, který píše pro časopis New York, se například nechal slyšet: "Pro ty, co v tom nevidí problém, tak připomínám, že míra, v jaké jsou ženy souzeny podle svého vzhledu, zůstává klíčovou překážkou rovnosti pohlaví na pracovišti." 

A příležitost rýpnout si do demokratického prezidenta nevynechalo ani vedení republikánů, které v sociální síti Twitter ironicky poznamenalo: "Řekl to skvěle a vůbec ne nevhodně, že jo?"

Kritika se na Obamu sesypala i v některých dalších tweetech, server Buzzfeed pak zase reagoval zveřejněním seznamu V čele se - zřejmě nikoliv náhodou - ocitl Beau Biden, syn viceprezidenta Joea Bidena.

Objevilo se však i množství komentářů na prezidentovu obranu. "Co se to stalo, že je tak těžké říct na veřejnosti nějaké ženě, že jí to sluší?" podotkl například reportér serveru Politico Dylan Byers. A novinář Jonathan Capehart v listu The Washington Post zase připomněl, že Obama nemluvil jen o nějaké ženě, kterou viděl poprvé, ale že se s Kamalou Harrisovou dobře znají. "Takže lidi, klídek," doplnil.

"Drahoušku". Tak oslovil novinářku

Pro jinak opatrně vystupujícího Obamu to nebyla první patálie tohoto druhu. Jak připomněl deník The Washington Post, například v roce 2008 během volební kampaně oslovil jednu novinářku "drahoušku" a nedávno jedné 32leté newyorské poslankyni řekl, že vypadá o takových deset let mladší.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Středisko výchovné péče
Speciální pedagog - psycholog

Středisko výchovné péče
Středočeský kraj
nabízený plat: 37 000 - 50 000 Kč