14. června 2016 19:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obama: V Orlandu střílel muž nakažený extremismem z internetu

Obama označil IS za jednu z hlavních hrozeb pro bezpečnost celého světa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obama označil IS za jednu z hlavních hrozeb pro bezpečnost celého světa. | foto: Reuters

WASHINGTON Spojené státy nemají informaci, že by za nedělním útokem v Orlandu stála organizovaná skupina. Po zasedání Rady národní bezpečnosti USA to v úterý ve Washingtonu prohlásil prezident Barack Obama. Pachatelem je podle něj muž poznamenaný extremistickými informacemi z internetu.

Americké úřady už předešly mnoha útokům a zachránily mnoho životů, nikdy jim nemůžeme dost poděkovat, uvedl prezident. Všemožně usilujeme o to, abychom podobným útokům předešli, ale osamělé útočníky je velmi obtížné nalézt, dodal.

Chceme-li chránit USA před domácími extremisty, musíme zabránit budoucím vrahům v přístupu k válečným zbraním. Lidé, kteří nesmějí vstoupit do dopravního letadla, by neměli mít ani právo koupit zbraň. Zákon o zákazu útočných zbraní by měl znovu vstoupit v platnost, konstatoval.

Šéf Bílého domu kritizoval záměr republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa zakázat vstup muslimů do USA. Tato vyjádření naši bezpečnost neposílí a zrazují hodnoty, za nimiž Amerika stojí. Takovou Ameriku nechceme, žádné kontroly náboženského vyznání nezavedeme, řekl.

ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.