10. března 2015 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obama: Venezuela ohrožuje naši bezpečnost, vyhlašuji nové sankce

Venezuelský prezident Nicolás Maduro | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Venezuelský prezident Nicolás Maduro | foto: Reuters

WASHINGTON/CARACAS Americký prezident Barack Obama v pondělí v prezidentském dekretu označil Venezuelu za hrozbu národní bezpečnosti USA a vyhlásil sankce proti sedmi venezuelským činitelům. Na tiskové konferenci ve Washingtonu to oznámil mluvčí Bílého domu Josh Earnest. Prezident má podle mluvčího výhrady ke způsobu, jakým venezuelská vláda zachází s opozicí. Caracas v reakci povolal domů ke konzultacím svého nejvyššího diplomata v USA.

„Dřívější i nynější venezuelští činitelé, kteří porušovali práva venezuelských občanů a dopouštěli se veřejně korupce, v USA nejsou vítáni,“ řekl Earnest. „Nyní máme nástroj, jak blokovat jejich majetky a operace v americkém bankovním systému,“ prohlásil mluvčí s odvoláním na Obamův dekret.

Pronásledování disentu krizi nevyřeší

Bílý dům je hluboce znepokojen způsobem, jakým venezuelská vláda zastrašuje politické oponenty, uvedl dále prezidentský mluvčí. „Venezuelské problémy nelze řešit kriminalizací disentu,“ konstatoval.

Venezuelská ministryně zahraničí Delcy Rodríguezová uvedla, že její vláda na krok Bílého domu brzy zareaguje. O něco později pak na Twitteru napsala, že vláda vyzvala chargé d’affaires na venezuelském velvyslanectví ve Washingtonu Maximiliena Sáncheze, aby odletěl do Caracasu k „okamžitým“ konzultacím.

Obamův dekret rozšiřuje platnost zákona o sankcích proti Venezuele schváleného už koncem loňského roku. Washington tehdy na sankční seznam zařadil víc než dvě desítky vysoce postavených Venezuelanů. Ti v souvislosti s tvrdým potlačením loňských protivládních demonstrací nesmějí cestovat do USA a majetek v amerických bankách jim byl zablokován.

Napětí roste

Napětí mezi oběma zeměmi pak výrazně vzrostlo počátkem února, kdy venezuelský prezident Nicolás Maduro obvinil druhého muže USA Joe Bidena z přípravy převratu v jeho zemi. Spojené státy reagovaly tím, že zakázaly vstup na své území dalším nejmenovaným venezuelským představitelům zodpovědným za údajné porušování lidských práv a korupci. Minulý týden Venezuela vyzvala Washington, aby do dvou týdnů omezil početní stav svého velvyslanectví v Caracasu.

Pondělní Obamův dekret se týká představitelů venezuelských špionážních a bezpečnostních složek, uvedl mluvčí Earnest.

Vůdce venezuelské opozice Henrique Capriles, který v minulosti dvakrát kandidoval na prezidenta, podle agentury Reuters řekl, že uvedené sankce jsou problémem pro zkorumpovanou elitu v Madurově vládě, nikoli pro řadové Venezuelany.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.