Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

05:02
Demokrat Barack Obama byl podle odhadů televize CNN zvolen novým americkým prezidentem. Sedmačtyřicetiletý Obama nastupoval do voleb jako favorit, porazil republikánského kandidáta Johna McCaina.
05:00
Favorit amerických prezidentských voleb, demokrat Barack Obama vede dvě hodiny do uzavření posledních volebních místností na západě USA nad republikánem Johnem McCainem. Podle odhadů amerických médií založených na průzkumech odvolivších zvítězil Obama v 17 státech včetně klíčových států Pensylvánie, Ohia či Virginie a podle agentur získal přes 200 z potřebných 270 volitelů. Zbylých potřebných sedm desítek by mu měly přinést hlasy ze západního pobřeží.
04:49
Demokrat Obama vyhrál podle Fox News ve Virginii, kde v minulých čtyřicet let volili republikány.
04:46
BBC: Obama vede na volitele nad McCainem 207 : 138. Získá-li sedmačtyřicetiletý demokrat očekávané vítězství v Kalifornii (55 volitelů), je prakticky dobojováno.
04:18
Sečteno je 50 milionů hlasů.
04:07
Demokratického prezidentského kandidáta Baracka Obamu, který se podle posledních průzkumů dostal ve volbách do vedení nad republikánem Johnem McCainem, volí hodně žen, Afroameričanů a hispánců. Senátor McCain získal podporu více než poloviny bělošských voličů, kteří zatím odvolili. Podle agentury AP to vyplývá z prvních průzkumů veřejného mínění u voličů, kteří opustili volební místnosti. Podle průzkumů zpravodajské stanice CNN je hlavním tématem letošních voleb ekonomika. Poslední volební místnosti se v USA uzavřou v 7:00 SEČ.
04:05
Obama vítězí i v Iowě.
04:04
Státy, v nichž podle údajů agentury Reuters založených na průzkumech odvolivších zveřejněných americkými médii zvítězil republikánský kandidát John McCain a počet volitelů, které na tyto státy připadá: Stát Počet volitelů Kansas 6 Texas 34 Georgia 15 Alabama 9 Arkansas 6 Louisiana 9 Kentucky 8 Západní Virginie 5 Jižní Karolína 8 Oklahoma 7 Tennessee 11 Wyoming 3 Celkem volitelů 121 Státy, v nichž podle údajů agentury Reuters založených na průzkumech odvolivších zveřejněných americkými médii zvítězil demokratický kandidát Barack Obama a počet volitelů, které na tyto státy připadá: Stát Počet volitelů Ohio 20 New York 31 Nové Mexiko 5 Rhode Island 4 Michigan 17 Minnesota 10 Wisconsin 10 Connecticut 7 Delaware 3 hlavní město Washington 3 Illinois 21 Maine 4 Maryland 10 Massachusetts 12 New Hampshire 4 New Jersey 15 Pensylvánie 21 Vermont 3 Celkem volitelů 200
03:55
Favorit amerických prezidentských voleb, demokrat Barack Obama se necelé čtyři hodiny po uzavření prvních volebních místností v USA ujal vedení nad republikánem Johnem McCainem. Podle odhadů amerických médií založených na průzkumech odvolivších zvítězil Obama v 16 státech včetně klíčové Pensylvánie a Ohia a v hlavním městě Washingtonu a podle agentury Reuters získal 200 z potřebných 270 volitelů.
03:52
Demokrat Obama stojí na prahu Bílého domu. Média mu přisuzují 200 volitelů, zbylých sedmdesát by měl získat na západním pobřeží USA.
03:44
Z předcházejících průzkumů média usuzují, že v souboji o Senát demokraté potvrdí dalších nejméně pět křesel a republikáni čtyři. Pokud by se demokratům podařilo získat k dosavadním 52 křeslům ještě dalších osm, dosáhli by většiny 60 senátorů, což by jim umožnilo účinnou obranu proti republikánským obstrukcím. Americký Kongres je pod demokratickou kontrolou od minulých voleb v roce 2006.
03:44
Američtí demokraté obhájili většinu v Senátu Kongresu USA. Očekává se rovněž, že potvrdí i kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů, v níž dosud měli převahu 36 hlasů. Podle odhadů zpravodajských televizí zvítězili ve volbách, v nichž bylo v sázce 35 křesel ze stočlenného Senátu, demokratičtí kandidáti v Severní Karolíně a Virginii, kteří vystřídají dosavadní republikánské senátory. Průběžné výsledky nyní přisuzují demokratům 52 míst a republikánům 35. V dosavadním Senátu byl poměr sil 51:49 ve prospěch demokratů, ovšem s tím, že se k nim počítali i dva nezávislí senátoři.
03:28
V klíčovém americkém státě Ohio zvítězil v amerických prezidentských volbách podle odhadů zpravodajské stanice Fox News demokrat Barack Obama. Voliči v Ohiu, které disponuje 20 hlasy volitelů, rozhodli volby před čtyřmi lety ve prospěch George Bushe. Žádný republikán se dosud nedostal do Bílého domu bez vítězství v Ohiu.
03:24
Televize CNN uvedla, že po sečtení necelých 40 procent hlasů vede Obama též v dalším klíčovém státě Florida, a to poměrem 55:45 procentům. Florida má 27 volitelů a o výsledku voleb rozhodla před osmi lety. Oba prezidentští kandidáti čekají se svými štáby na konečně výsledky ve svých domovských městech - Obama v Chicagu a McCain ve Phoenixu v Arizoně.
03:22
Obama vítězí v klíčové bitvě ve státě Ohio.
03:12
Volební místnosti se uzavřely v 41 z 51 států USA. Průběžné výsledky přisuzují Obamovi 175 volitelů, Mccainovi 81. Vítěz jich potřebuje 270.
03:12
McCain poráží Obamu v republikánském Texasu, naopak demokratický kandidát si vedl lépe v Novém Mexiku.
03:06
Barack Obama podle odhadů porazil Johna McCaina v demokratickém státě New York, dále v Minnesotě, Wisconsinu a Michiganu.
02:44
Odhady: McCain vítězí v Alabamě, v Georgii a Arkansasu
02:42
Naopak dvaasedmdesátiletý republikánský kandidát John McCain vyhrál podle odhadů CNN v Oklahomě a Tennessee, v Kentucky a v méně významné Západní Virginii.