10. června 2008 14:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obama zaútočil na McCaina

Kandidát na prezidentský úřad USA Barack Obama | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kandidát na prezidentský úřad USA Barack Obama | foto: AFP

WASHINGTON Demokratický kandidát na prezidenta USA Barack Obama využil v pondělí rekordního nárůstu cen pohonných hmot a ztrát pracovních míst ke kritice svého republikánského soupeře John McCaina, kterého chce spojovat s dosluhující a nepopulární vládou prezidenta George Bushe.

Podle agentury AP se chopil tématu, které mu dává největší šanci se dostat do Bílého domu, a to obav amerických voličů z vývoje ekonomiky.

Průzkumy veřejného mínění totiž ukazují, že zájem o stav hospodářství začal u voličů převažovat nad válkou v Iráku. Obama zahájil v pondělí projevem v Raleighu, v Severní Karolíně dvoutýdenní turné po státech, kde mají silné postavení republikáni. Bylo to jeho první vystoupení poté, co jeho sokyně o demokratickou nominaci Hillary Clintonová oficiálně přijala prohru.

Uvozovky dolníObama se zaměřil především na citlivé otázky pro ekonomicky slabší skupiny obyvatelstva zejména v dělnických a řemeslnických profesích.Uvozovky horní

Obama se zaměřil především na citlivé otázky pro ekonomicky slabší skupiny obyvatelstva zejména v dělnických a řemeslnických profesích, na které tvrdě dolehly ztráty majetku v důsledku nesplácení hypoték, rostoucí ceny energií a vzrůstající nezaměstnanost.

Prohlásil, že Bush "obětoval investice do zdravotnictví, školství, rozvoje energií a infrastruktury na oltář daňových úlev pro velké společnosti a jejich bohaté manažery" a dal najevo, že McCain chce v podstatě v této politice pokračovat. V této souvislosti upozornil, že pokračování v Bushově cestě znamená zdvojnásobení státního dluhu.

Obama nepředstavil nový ekonomický plán, ale spokojil se se zopakováním svých již dříve zmíněných záměrů zaměřených na zvýšení daní korporacím včetně naftovým gigantům těžícím z nárůstu cen pohonných hmot. Na začátku projevu si v této souvislosti neodpustil připomenout, že benzin poprvé překonal hranici čtyř dolarů za galon (3,785 litru).

Obama slíbil snížit daně chudším a omezení války v Iráku
Také slíbil snížení daní chudším Američanům, omezení války v Iráku a zpřísnění pravidel pro kreditní karty. Přislíbil rovněž zvýšení přílivu peněz do školství, do rozvoje alternativních energií hlavně v automobilismu a do dopravní infrastruktury.

Příliš se již nezabýval iráckou válkou a mezinárodní politikou, tedy tématy, v nichž si je podle agentur naopak jistější McCain. Ten již zareagoval televizním prohlášením, že zrušení daňových úlev pro bohaté pouze zhorší ekonomickou situaci.

Dodal znovu, že podporuje dočasné zrušení federální daně na pohonné hmoty v letním období, aby se ulevilo drobným podnikatelům v dopravě. Tento nápad, kritizovaný i ekonomickými odborníky, označil již předtím Obama za laciný trik.
ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz