15. května 2008 10:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obamu podpořil bývalý rival

Barack Obama děkuje Johnu Edwardsovi za jeho podporu pro další boje o Bílý dům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barack Obama děkuje Johnu Edwardsovi za jeho podporu pro další boje o Bílý dům. | foto: ČTK

WASHINGTON Bývalý demokratický kandidát na amerického prezidenta John Edwards ve středu porušil své několikaměsíční mlčení a podpořil kandidaturu senátora Baracka Obamy. Světové agentury tvrdí, že jde o více než vítanou pomoc pro Obamu s mimořádně žádoucím načasováním.

John Edwards totiž porušil svou dosavadní neutralitu pouhý den poté, co Obamova protikandidátka senátorka Hillary Clintonová v úterý s obrovskou převahou vyhrála primárky ve státě Západní Virginie.

Uvozovky dolníMyslím, že Barack Obama by měl Johna Edwardse upřímně políbit za to, že utlumil jeho 41procentní ztrátu (v primárkách v Západní Virginii)Uvozovky horní


Bývalý prezidentský kandidát demokratů oznámil své rozhodnutí na společném vystoupení s Obamou v Grand Rapids ve státě Michigan. Poté, co dozněl bouřlivý potlesk, kterým několikatisícový dav účastníků shromáždění uvítal jeho překvapivý příchod, Edwards řekl: "Bratři a sestry, musíme se semknout jako demokraté," abychom porazili (už jistého republikánského kandidáta) Johna McCaina. "Jsme dnes tady, protože demokratičtí voliči učinili svou volbu, a to jsem udělal i já," citovala Edwardse agentura AP.

Obama poté podle agentury AP pronesl jeden z nejvášnivějších projevů za poslední dny. Valná část z něj byla věnována oblíbenému tématu jeho hosta, který svou kampaň založil na boji proti chudobě. V Americe "byste nikdy neměli být bezdomovci, nikdy byste neměli hladovět," hřímal Obama. Jak přislíbil, stane-li se prezidentem, "pozdvihne každého Američana z chudoby".

Edwards odstoupil z nominačního souboje 30. ledna po neúspěchu v primárkách na Floridě. Už před tím jako opakovaně třetí výrazně zaostával za svými stranickými soupeři, Obamou a Clintonovou. Oba okamžitě požádali Edwardse o podporu, bývalý senátor za stát Severní Karolína a demokratický kandidát na viceprezidenta v roce 2004, ji ale žádnému z nich nevyslovil a zachovával mlčení až do středy.

Hlavní Edwardsův poradce během prezidentské kampaně David Saunders podle agentury AP řekl, že načasování deklarace Edwardsovy podpory Obamovi nemohlo být lepší. "Myslím, že Barack Obama by měl Johna Edwardse upřímně políbit za to, že utlumil jeho 41procentní ztrátu (v primárkách v Západní Virginii)," prohlásil Saunders. "Edwardsova podpora tuto ztrátu zastíní."

Šéf volební kampaně Hillary Clintonové, Terry McAuliffe, v prohlášení reagujícím na Edwardsovo oznámení uvedl: "Vážíme si Johna Edwardse, avšak, jak to v úterý ukázali voliči ze Západní Virgiie, ta záležitost ještě zdaleka není u konce."

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz