Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Občanské nepokoje se šíří i 'ospalým' Ománem, počet obětí stoupl na šest

Svět

  9:32
MASKAT - Protivládní protesty dnes pokračují v Ománu. Demosntranti tam zablokovali přístupové silnice k hlavnímu exportnímu přístavu a ropné rafinérii ve městě Suhár. Místní nemocnice podle agentury Reuters oznámily, že počet obětí nedělních střetů mezi protestujícími a policií vzrostl na šest, dosavadní zprávy uváděly jen dva mrtvé.

Nepokoje ve městě Suhár

Zhruba tisícovka protestujících se shromáždila na silnici, aby zablokovala přístup k průmyslové oblasti pobřežního města Suhár, kde je přístav, rafinerie a továrna na hliník.

Stovky dalších pokračují v demonstraci na hlavním náměstí a vyjadřují své rozhořčení nad nedělním incidentem, kdy policie začala střílet do lidí, kteří požadovali politické změny, práci a lepší výplaty. Protestující vypálili policejní stanici a dva státní úřady.

Nepokoje v Ománu

Dnes v Suháru hoří vyrabovaný supermarket, uvedli svědci. Kolem města se rozmístili vojáci, ale zatím nijak nezasáhli.


"Po protestech v Suháru už máme šest mrtvých," řekl agentuře Reuters lékař z pohotovosti ve státní nemocnici v tomto městě. Očití svědci incidentu uvedli, že policie do demonstrantů střílela gumovými projektily, ale nejméně jeden z nich vypověděl, že policisté použili ostré náboje.

Suhár, Omán.

Víkendové nepokoje v severoománském přístavu Suhár, který je hlavním průmyslovým střediskem Ománu, byly ojedinělým projevem nespokojenosti v tomto obvykle ospalém sultanátu s 2,8 miliony obyvatel, kde fakticky veškerou moc vykonává sultán Kábus bin Saíd. Protesty tu následovaly po vlně nepokojů, které v uplynulých dvou měsících rozbouřily většinu zemí arabského světa.

Export ropných produktů ze Suháru nadále pokračuje, oznámila mluvčí přístavu. Omán je vývozcem ropy v denních objemech kolem 850.000 barelů. Patří také mezi země se silnými vojenskými a politickými vazbami na USA.

Autoři: ,