1. prosince 2009 9:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obdivovala jsem Kohla, říká ministryně, která má oživit německou vládu

Nová tvář. Kancléřka Angela Merkelová věří, že Kristina Köhlerová (vlevo) odvede na ministerstvu pro rodinu „velmi dobrou práci“.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová tvář. Kancléřka Angela Merkelová věří, že Kristina Köhlerová (vlevo) odvede na ministerstvu pro rodinu „velmi dobrou práci“. | foto: AFP

BERLÍN „Nyní musím rychle běžet na nádraží, abych stihla poslední vlak do Berlína,“ napsala před časem na sociální síť Twitter tehdy ještě poslankyně spolkového sněmu za CDU Kristina Köhlerová. Aniž o tom věděla, tak svými slovy symbolicky vystihla svůj osud.

Od včerejška totiž na 32letou Köhlerovou, původem z Hesenska, čekají v německé metropoli důležitější úkoly. Prezidentem Horstem Köhlerem (jde jen o shodu jmen, pozn. red.) byla totiž jmenována novou ministryní pro rodinu. Žádná procházka růžovým sadem však Köhlerovou nečeká. Vedle zvládnutí svého ministerstva bude muset svůj údajně pověstný mladistvý elán přenést i do kabinetu Angely Merkelové (CDU), jehož pověst utrpěla podle mnohých vážný šrám kvůli nedávnému afghánskému skandálu.

Jak se doposud nepříliš známá Köhlerová na pozici nejmladšího člena německé vlády ocitla? Vlastně nejde o žádné překvapení. Její příběh totiž nese všechny atributy zrození mladých politických komet. O politiku se údajně zajímala od dětství. Ve dvanácti letech tak prý pozorně sledovala pád Berlínské zdi. "Jiné dívky obdivovaly koně, já zase (kancléře) Helmuta Kohla," zavzpomínala. Již o dva roky později vstoupila do mládežnické organizace CDU/CSU, což pro její raketovou kariéru představovalo odrazový můstek. Kristina Köhlerová

Blond vlasy a loajalita
Již v roce 2002 byla vystudovaná socioložka Köhlerová zvolena do spolkového sněmu. V parlamentu se zaměřovala hlavně na témata týkající se islámu nebo extremismu. Z této doby si prý odnesla přezdívku "Kráska parlamentu" i pověst slušné diskutérky. Osudová chvíle přišla pro Köhlerovou před několika dny, když jí Merkelová nabídla ministerský post. A i když Köhlerová sama ještě nemá děti (jejím partnerem je poslanec Ole Schröder), věří, že ve funkci, které se v Německu občas přezdívá "Matka národa", uspěje.

Co ji čeká? Zaprvé bude muset uklidnit spory, které v koaliční vládě CDU/CSU a FDP vznikly kvůli vyplácení příspěvků na děti. Zatímco bavorská CSU chce od roku 2013 rodičům, kteří pečují o děti do tří let doma a neposílají je do jeslí, dávat hotově každý měsíc 150 eur, liberální FDP navrhuje stejnou sumu od stejného termínu vyplácet poukázkou, aby zabránila zneužití. Köhlerová zatím plánuje umožnit obě varianty.

Vedle toho chce zahájit diskusi o tom, jak mohou i mladí otcové skloubit výchovu dítěte se svým povoláním. Köhlerovou také charakterizuje to, že je příslušnicí nejmladší německé vládní generace, do které patří například i 36letý ministr zdravotnictví Philipp Rösler. Proto se nechce vzdát ani oblíbeného přispívání na Twitter. Přes veškerou snahu si už ministryně vysloužila i kritiku. Například server týdeníku Die Zeit i vzhledem k jejím předchozím zájmům v parlamentu uvedl, že o problematice rodiny neví nic. Jeden z opozičních politiků uštěpačně poznamenal, že její kvalifikací jsou blond vlasy a loajalita.

Přečtěte si více:Köhlerová se do kabinetu dostala po nedávné aféře, během které se zjistilo, že se v armádě zatajovaly informace o civilních obětech tragického zářijového bombardování v Afghánistánu. Kvůli této věci o svůj post přišel ministr práce a sociálních věcí Franz Josef Jung (v září před volbami byl ještě ministrem obrany), kterého vystřídala Ursula von der Leyenová. Ta přitom dosud vedla ministerstvo pro rodinu, které podědila Köhlerová.

Německá vláda se zatím úplně z afghánské aféry nevzpamatovala. Opozice chce nyní vědět, kdy se o civilních obětech dozvěděla sama kancléřka. Hlavní úkol Merkelové proto nyní zní: vymanit se z politické defenzivy. Je však otázkou, zda jí jmenování nezkušené Köhlerové k tomuto cíli pomůže.