4. července 2015 7:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obránce vlasti v Rusku ztvárnil německý žid, pak Číňan. Nakonec zůstal bez tváře

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

MOSKVA Skandál okolo nového pomníku „Obráncům vlasti na věčné časy“ musely vyřešit úřady ve městě Tobolsk na Sibiři. Po odhalení díla, na výročí nacistického útoku na někdejší Sovětský svaz, se totiž zjistilo, že tvář obránce vlasti na pomníku vlastně patří Werneru Goldbergovi, který za války ztělesnil „ideálního německého vojáka“.

Autorka památníku si podle místního tisku prý tvář vybrala z nabídky předložené internetovým vyhledávačem. Zhotovila nákres a promptně jej odeslala do kamenictví, které zakázku za pomoci moskevských grafiků vzorně splnilo. Aniž by si kdokoliv lámal hlavu nad tím, že přilba nad vojákovou tváří zjevně nebyla sovětského typu.

Goldberg byl v roce 1940 z německé armády vyhozen kvůli židovskému původu, nicméně jeho tvář na náborových plakátech ozbrojených sil zůstala. Válku přežil, dokonce prý udělal kariéru ve firmě šijící uniformy, ale hlavně se mu podařilo zachránit svého otce, kterého dostal z rukou gestapa. Zemřel v roce 2004.

V Tobolsku ale jeho tvář na pomníku dlouho nezůstala. Skandální odhalení sice vedlo k přepracování díla. Ale podle posměváčků nebyl výsledek o nic lepší: z památníku hleděla čínská tvář, a tak zase nebylo jasné, komu - obráncům jaké země a čí vlasti - je pomník věnován.

Východisko se snad našlo napotřetí: „Obráncům vlasti na věčné časy“ zmizely tváře, zbyl jen nápis. „Aby se někdo zase nerozčiloval,“ vysvětlil zastupitel Alexandr Antoněnko.

Tobolsk se snad může utěšovat, že si neuřízl ostudu sám. Server newsru.com připomněl plakát, který v Ivantějevce u Moskvy oslavoval piloty, co „bojovali za vlast“. Šlo ale o posádku německého bombardéru.

ČTK