Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 12 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obraz zkázy. Kurdské Kobani je po válce s džihádisty v troskách

Obraz zkázy. Po měsících intenzivních bojů je město Kobani v troskách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obraz zkázy. Po měsících intenzivních bojů je město Kobani v troskách. | foto: Reuters

KOBANI Prostěradla, která měla ostřelovačům zabránit ve výhledu, stále visí v ulicích města Kobani na syrsko-turecké hranici. Budovy v troskách a ulice plné kráterů dávají tušit, že se sem uprchlíci pravděpodobně jen tak nevrátí. Kurdské síly tento týden přitom oznámily, že získaly nad Kobani po měsících bojů s organizací Islámský stát plnou kontrolu, napsala agentura Reuters.

Jejich vítězství završené vyvěšením kurdských vlajek na místa, kde doposud vlály černé zástavy Islámského státu, vyvolalo mezi 200 000 uprchlíky, kteří z města na počátku ofenzivy v září utekli do sousedního Turecka, nadšené oslavy. Chladné počasí, chudoba a hlad u mnohých ještě posílila touhu vrátit se domů a pokusit se získat zpět svůj starý život.

K TÉMATU:

Měsíce intenzivních bojů ale zanechaly na tváři města četné šrámy. Trosky automobilů stojí u budov, z nichž zbyly jen sloupy a sutiny, a na silnicích zejí krátery mnohdy i několik metrů hluboké. Unavení a nervózní kurdští bojovníci stráží liduprázdné ulice a strach z nevybuchlé munice neumožňuje zbylým civilistům příliš svobodný pohyb.

Návrat těžší než odchod

„Návrat do Kobani bude ještě těžší než odchod z něj,“ říká jeden z bojovníků kurdských milic se zbraní v ruce. „Tohle město musí být znovu vystavěné od základů. Všechno je zničené,“ dodává a ukazuje na trosky budov.

Unavení a nervózní kurdští bojovníci stráží liduprázdné ulice a strach z...
Unavení a nervózní kurdští bojovníci stráží liduprázdné ulice a strach z...
Podle pondělního vyjádření Pentagonu není boj o město ještě ani zdaleka u...
„Tohle město musí být znovu vystavěné od základů. Všechno je zničené,“ zní z...

Kobani, usazené v horách a oddělené od Turecka jen nepoužívanou železniční tratí, se stalo symbolem mezinárodního boje proti Islámskému státu, mimo jiné kvůli tomu, že radikální islamisté vyslali na dobytí města mimořádně velký počet bojovníků i těžké techniky.

S pomocí každodenních leteckých úderů spojeneckých sil vedených USA, dodávek zbraní a munice shazovaných z letadel a bojovníků z autonomní kurdské oblasti v Iráku zvládli obránci Kobani vytlačit radikály z města, a mohli tak v pondělí oznámit své vítězství.

Za projevy radosti a hrdosti, kterou bojovníci s chutí ukazují přítomným novinářům, se ale stále skrývá napětí. „Dělostřelecké granáty na město stále dopadají. Nechoďte tu jen tak, je to nebezpečné,“ varuje jeden z bojovníků, který hlídkuje na centrálním náměstí.

Podle tureckého listu Radikal dopadla ve čtvrtek na Kobani minometná střela, která zranila čtyři civilisty. Ve vesnicích v jihovýchodním a jihozápadním okolí města boje stále pokračují.

Bitva o Kobani na začátku ledna:

Boj neskončil

Podle pondělního vyjádření Pentagonu není boj o město ještě ani zdaleka u konce. Také zástupci amerického ministerstva zahraničí zdůraznili, že označit vítězství v Kobani spojením „mise splněna“ by bylo předčasné.

Zástupci Islámského státu odmítli, že by jejich bojovníci byli z města vytlačeni.

ČTĚTE TAKÉ:

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který váhal s podporou syrských Kurdů z obavy z jejich možné snahy o následné získání větší autonomie, tento týden zpochybnil, že je vůbec co slavit. „Když jde o Kobani, celý svět je na nohou a spolupracuje... Dnes tancují štěstím,“ řekl novinářům v Ankaře. „Dobře, Islámský stát je mimo město. Kdo ale opraví všechny ty rozbombardované domy? Bude se moci těch 200 000 uprchlíků vrátit? A když se vrátí, kde budou bydlet?“ prohlásil Erdogan.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Tip pro rodiče: Židle, která s člověkem vydrží od 9 měsíců až do důchodu
Tip pro rodiče: Židle, která s člověkem vydrží od 9 měsíců až do důchodu

Dvě redaktorky vyzkoušely české rostoucí židličky od WOOD PARTNER. Jsou jedinečné svými ergonomicky tvarovanými opěrkami a sedáky, které podporují...