Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

OBRAZEM: Muslimští poutníci kamenují Satana

Svět

  11:31
MEKKA - Muslimští poutníci v neděli v údolí Míná nedaleko posvátného města Mekka v Saúdské Arábii zahájili rituální kamenování Satana. Jde o rituál v rámci posvátné pouti hadždž, po němž následuje ode dneška závěrečný třídenní svátek obětování íd al-adhá.

Rituální kamenování Satana v údolí Míná nedaleko posvátného města Mekka foto: ČTK

Poutníci kamínky házejí na trojici stél, z nichž ta nejvyšší má 30 metrů, podle předepsaných pravidel.

Rituální kamenování Satana v údolí Míná nedaleko posvátného města Mekka

Tento rituál je připomínkou příběhu pokoušení proroka Abraháma (Ibráhíma) Satanem. Abrahám, který byl připraven na důkaz své víry v Boha obětovat vlastního syna, Satana třikrát zahnal kameny.

Po několikastuňovém ochozu může projít během hodiny až 300 tisíc lidí.

Právě rituál kamenování bývá nejnebezpečnější částí celé hadždže. V uplynulých letech při něm docházelo k tlačenicím, v nichž umíralo množství lidí. Saúdskoarabské úřady proto zřídily kolem stél jakýsi několikastupňový ochoz, po němž může přejít během hodiny až 300 000 lidí.

Rituální kamenování Satana v údolí Míná nedaleko posvátného města Mekka

Každý poutník také obětuje zvíře, většinou jde o skopové. Maso obětovaných zvířat bude zmrazeno a posláno potřebným muslimům v celém světě, píše agentura AFP.

Zahalené muslimky v posvátném městě Mekka

Letošní pouti se účastní přes dva miliony muslimů z celého světa. Podle místních úřadů, které kvůli dohledu na jejich bezpečnost povolaly na 100 000 policistů a 20 000 zdravotníků, se zatím během této výroční pouti neodehrály žádné větší incidenty.

Rituální kamenování Satana v údolí Míná nedaleko posvátného města Mekka

Hadždž, tedy velkou pouť do Mekky, by měl ve svém životě alespoň jednou vykonat každý muslim. Výjimku tvoří ti, jimž v tom brání zdravotní stav.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat