Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Obří tornáda v noci na neděli udeřila na Texas. Zemřelo již 28 lidí

Svět

  2:44aktualizováno  5:18
DALLAS/PRAHA - Počet mrtvých při silných bouřích v posledních dnech na jihu Spojených států stoupl na 28. Texas ohlásil 11 mrtvých při řádění tornáda. Nové Mexiko očekává sněhovou vánici, při níž by mohlo napadnout až 60 centimetrů sněhu, informovala agentura Reuters.

Tornádo v okolí texaského města Rowlett. foto: NBCDFW

Desítky dalších lidí utrpěly od středy zranění. Bouře, včetně série tornád, rovněž zničily množství domů a způsobily značné problémy v dopravě v době Vánoc, kdy se na silnice vydává tradičně na sto milionů obyvatel Spojených států.

Nejméně tři raněné a značné materiální škody za sebou zanechalo například tornádo, které v pátek večer (v noci na sobotu SEČ) zasáhlo město Birminghamu v Alabamě. Vichr zde kácel stromy a poškodil několik domů. Meteorologická služba varuje před povodněmi v celém regionu.

Bouře o víkendu zasáhnou více i střed USA. Povodně prý hrozí oblastem od severu Texasu po Missouri. Meteorologové varují, že na různých místech od Mississippi po Georgii bude nejspíš v příštích dnech v důsledku bouří dále narušena silniční a letecká doprava.

Obrovská ničivá tornáda okolo druhé hodiny SEČ v noci na neděli zasáhla města v okolí texaského Rowlettu a Farmersville. Lidé z oblasti hlásí zničené domy a velké škody. Televize NBC s odkazem na policii uvedla, že jen ve městě Garland zemřelo pět lidí. Většina jich zahynula v autech na silnici, kde je tornádo zasáhlo. Reportérka WBAP hlásila nejméně dva mrtvé a dva zraněné z dálnice u města Farmersville, kde tornádo smetlo čerpací stanici. Záchranáři podle ní pracovali na vyproštění dalších lidí z trosek stanice.

Lidé monitorující vysílačky záchranářů hlásili, že týmy z mnoha oblastí Texasu žádaly veškerou dostupnou pomoc kvůli dochazejícím zásobám a obrovským škodám.

Tornáda také odstřihla asi 30 tisíc lidí od elektřiny a plynu. Jiná část Texasu, takzvaný region Panhandle, se mezitím připravuje na přívaly sněhu. Americká Národní meteorologická služba (NWS) vydala výstrahu před historickou sněhovou bouří. Varování bylo vydáno na noc ze soboty na neděli místního času (neděle ráno a dopoledne SEČ).

Autoři: ,