Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Jak Britové bojují proti nuceným sňatkům? Lžičkou ve spodním prádle

Svět

  7:00
LONDÝN - V době, kdy Velká Británie školí zaměstnance letišť, aby dokázali rozeznat oběti nucených manželství, které jejich rodiče odvážejí k domluvenému sňatku v některé z převážně jihoasijských zemí, přišla jedna ze skupin na ochranu lidských práv s jednoduchým trikem.
Lžička - ilustrační foto

Lžička - ilustrační foto foto: Shutterstock

Stačí, aby si dospívající dívka nebo chlapec, jež rodiče odvážejí proti jejich vůli, vsunuli do spodního prádla kovovou lžičku. Píše to dnes agentura AFP.

ČTĚTE TAKÉ:

Ukrytá lžička spustí detektor kovů na letišti, teenagera ochranka oddělí od rodičů a odvede k prohlídce, během níž se může svěřit, co se s ním či s ní děje. Podle charitativních organizací jsou nucené sňatky do značné míry skrytě probíhající praktikou, která ročně ničí život tisíců anonymních mladých lidí narozených a vyrůstajících ve Velké Británii.

Svatba bez souhlasu

Letní prázdniny, které v Británii právě vrcholí, jsou obdobím, kdy k podobným případům dochází nejčastěji. Mladé lidi - obvykle dívky ve věku 15 až 16 let - jejich rodiny odvážejí "na dovolenou", za níž se ale skrývá domluvená svatba bez jejich souhlasu. Pípnutí bezpečnostního rámu na letišti pro ně tedy může být poslední šancí, jak uniknout svatbě s někým, s kým se nikdy nepotkali, a to v zemi, kterou nikdy neviděli.

Trik se lžičkou vymyslela charitativní skupina Karma Nirvana, která podporuje oběti nucených manželství i ty, kdo přežili takzvané útoky ze cti. Skupina sídlící v anglickém Derby přijímá 6500 telefonátů ročně z celé Británie a jejich počet neustále stoupá, jak se zvětšuje i povědomí o tomto problému.

Spolupráce s letišti

Charita zároveň spolupracuje s velkými britskými letišti - londýnským Heathrow, Liverpoolem a Glasgowem, a brzy k nim přibude i Birmingham - aby jejich zaměstnanci uměli rozpoznat známky toho, co se děje. Mezi ně patří jednosměrné letenky, určité období roku, věk cestujících osob, ale třeba i to, jak se tyto osoby tváří.

Nucená manželství či jejich odmítání vedou i ve Velké Británii k případům sebevražd či takzvaných vražd ze cti, které šokovaly zemi. Ta je zhusta přesvědčená, že se jí podařilo bez větších problémů absorbovat komunity imigrantů a jejich zvyky.

Oficiální činitelé se obávají, že počet případů, které vyjdou najevo, je jen špičkou ledovce. Spojené jsou s šesti desítkami zemí; téměř polovina případů je propojená s Pákistánem, 11 procent s Bangladéšem, osm procent s Indií a dvě procenta s Afghánistánem. Mezi dalšími státy je například Somálsko, Turecko nebo Irák.

Autoři: ,