Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Odchod Británie z EU? To by byla obrovská chyba, říká Blair

Tony Blair | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tony Blair | foto: Reuters

LONDÝN Britský premiér David Cameron by udělal "monumentální chybu", kdyby dovolil, aby protievropské nálady v Británii vedly k odchodu země z Evropské unie. V Londýně to uvedl bývalý britský premiér Tony Blair, který varoval, že by Británie ztratila na významu a vlivu.

Cameron v poslední době bojuje s protievropským křídlem ve své Konzervativní straně. Část konzervativních poslanců se na konci října postavila proti němu a podpořila rezoluci požadující snížení rozpočtu EU.

Řada konzervativců, včetně některých ministrů, žádá nové projednání vztahů Británie s Bruselem, nebo přímo její odchod. Průzkum před deseti dny ukázal, že 56 procent Britů by chtělo odejít z unie.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle bývalého labouristického premiéra Blaira by odklon od EU mohl možná získat krátkodobě hlasy voličů, ale izoloval by Británii, oslabil její mezinárodní postavení a poškodil její ekonomiku. "Poslední věcí by nyní mělo být mluvit o odchodu ... a izolovat se právě ve chvíli, kdy bychom měli být v centru dění," řekl Blair v ústavu mezinárodních vztahů Chatham House.

Británie nemůže napodobit Švýcarsko

Vyzval politiky, aby více bojovali s protiunijními náladami a řekl, že Británie čelí "skutečnému a akutnímu nebezpečí, že pomalu míří k odchodu" z EU. "Bylo by monumentální státnickou chybou otočit se k unii zády a odejít z klíčové pozice síly a vlivu," prohlásil Blair, který v premiérské funkci (1997 až 2007) usiloval o těsnější vazby s EU, i když neprosadil přijetí eura.

Podle něj by se Británie po případném odchodu z EU nezhroutila, ale je "klamnou představou" si myslet, že by mohla napodobit nečlenské země, jako je Norsko nebo Švýcarsko.

,

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Velký srovnávací test kombíků: Opel, Renault, Kia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

Středisko výchovné péče
Speciální pedagog - psycholog

Středisko výchovné péče
Středočeský kraj
nabízený plat: 37 000 - 50 000 Kč