Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Odveta ‚jejich‘ zbraněmi? IS podnikl smrtící útok dronem na Pešmergy a francouzské speciální jednotky

Svět

  20:52
WASHINGTON/PRAHA - Je to zřejmě první smrtící útok podobného typu. Teroristé Islámského státu použili k zásahu proti západním jednotkám dron - bezpilotní prostředek, který jinak běžně používají západní státy v boji s džihádisty. K útoku došlo 2. října v severním Iráku a na dronu byla připevněná výbušnina.

Dromn Predator. foto: Reuters

Úder dronu u města Irbil zabil dva bojovníky kurdských Pešmergů a zranil dva příslušníky francouzských elitních protiteroristických jednotek. Jeden z francouzských „speciálů“ podle deníku Le Monde bojuje v nemocnici o život.

Není jasné, jaký typ dronu Islámský stát použil a zda výbušniny z dronu shodil na vojáky, nebo do nich dron narazil a pak explodoval.

Dron Predator amerického letectva.
Střela Hellfire na dronu Predator.

Používání dronů v ozbrojených konfliktech je na vzestupu - i kvůli masivnímu rozšíření a nízké ceně. Na Ukrajině používají komerční drony obě strany konfliktu - jak vládní jednotky, tak Ruskem podporovaní rebelové. Drony slouží především jako pozorovací či naváděcí prostředek pro dělostřelectvo.

K podobným účelům se už užívají drony i v Iráku a Sýrii. Objevují se však ojedinělé pokusy použít je i k útoku. Islámský stát také drony masivně používá k natáčení svých propagandistických videí.

Američané začali drony využívat hlavně po 11. září 2001 v jejich válce s terorismem. CIA i letectvo pomocí velkých ozbrojených vrtulových či proudových dronů (Reaper, Predator či Avenger) už zneškodnili velké množství teroristů, včetně mnoha lídrů IS a al-Kájdy.

Útok z 2. října ukázal, že západní speciální jednotky čelí novému typu ohrožení. I když se elitní vojáci snaží přizpůsobit svým vzhledem zemi, kde působí (v Afghánistánu běžně nosí plnovous i čeští vojáci), odlišuje je od „místních“ jejich moderní výzbroj, která je z dronu snadno zpozorovatelná.

Některé americké jednotky už byly spatřeny se speciálními protidronovými puškami. Je však otázkou, kolik jich je běžně používá a jak je puška efektivní.

Mohlo by vás zajímat