28. září 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Oliver, nebo Mohamed? Úřad rozděluje varianty jednoho jména, Mohamed je tak osmý

Plačící miminko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plačící miminko. | foto: Shutterstock

PRAHA Britský statistický úřad zveřejnil seznam stovky nejpopulárnějších jmen v Anglii a ve Walesu. Spustil tak debatu o tom, zda je v Británii více Oliverů, Jacků nebo Mohamedů. Statistický úřad totiž rozděluje různé přepisy jména, čímž snižuje například počet Mohamedů v zemi. Ale nejen jich.

Mohamed, Mohammad, Mohammed či Muhammad. To všechno jsou varianty jednoho jména, které původně patřilo islámskému prorokovi. Národní statistický úřad Spojeného království však každou z těchto variant škatulkuje ve statistikách samostatně.

Oficiálně zveřejněný seznam nejpopulárnějších jmen v Anglii a ve Walesu opět zažehl debatu o tom, jestli Mohamed se všemi variantami přepisu není nejčastějším jménem dávaným novorozencům.

Na prvních příčkách se totiž letos objevila jména Oliver, Harry, George a Jack. Zatímco v Anglii nejčastěji užívaná forma jména Mohamed (Muhammad) si polepšila oproti posledním letům o čtyři příčky a dostala se z 12. místa na osmé. V první stovce jmen se však objevuje i Mohammed či Mohammad a celkově se letos narodilo na 7084 nositelů tohoto jména. Podle serveru Quartz by měl být Mohamed v čele tabulky.

Dohromady by tyto všechny varianty totiž hravě přeskočily 6623 Oliverů, kteří se na špičce mezi prvními pěti jmény drží již od roku 2005.

Nejedná se však o speciální politiku vůči jménu, které proslavil islámský prorok. Již od roku 1996, odkdy jsou záznamy statistického úřadu dostupné na internetu, jsou rozdělována i ta tradiční britská. Například Sophia a Sofia mají své kolonky oddělené, podobně také Jack, Jake a Jacob.

Řešili bychom každé jméno

„Pokud bychom vzali v potaz varianty jmen, seznam by nakonec vypadal naprosto odlišně,“ uvedl loni pro deník Independent mluvčí statistického úřadu. „Museli bychom pak u každého jména řešit, jestli je sčítat, nebo nikoliv. Jestli kombinovat Sarah a Saru či Anu a Annu, nebo je nechat v tabulce zvlášť,“ vysvětlil mluvčí.

Ačkoliv je podle Quartzu Mohamed se všemi variantami na první příčce, podíváme-li se na data podrobněji, zjistíme, že pokud bychom sečetli všechny varianty jednoho jména, nebylo by na první pozici ani jméno islámského proroka, ani Oliver s variantou Ollie, ale Jack. Za rok 2016 se totiž Jacků, Jaků, Jacobů apod. v Anglii a Walesu narodilo 10 681.

Jméno Mohamed je ale zajímavé tím, jak v seznamu stoupalo vzhůru. V roce 1964 patřila Mohamedovi až 64. příčka, a ještě o 20 let dříve, v roce 1944, bylo toto jméno na 87. místě.

V převážně anglikánské Británii, která má 65 milionů obyvatel, žije podle představitelů místní muslimské obce více než 2,8 milionu muslimů. Podle deníku Independent ale sami Britové toto číslo nadhodnocují a myslí si, že jich je až 10 milionů.  (Původně jsme uváděli, že 10 milionů je reálné číslo. Za chybný překlad se omlouváme).

Lidovky.cz

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz