20. října 2019 14:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Aktivisté na střeše metra rozlítili pasažéry, teď se hnutí kaje. ‚Narušit londýnskou dopravu byla chyba‘

Protest ekologického hnutí Exctinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protest ekologického hnutí Exctinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí). | foto: Extinction Rebelllion

Londýn Narušit londýnskou veřejnou dopravu ve špičce byla chyba, shodují se řídící členové ekologického hnutí Exctinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí). Do budoucna chtějí aktivisté strategii přehodnotit, informoval v neděli list The Guardian. Příslušníci hnutí ve čtvrtek narušili provoz metra, čímž rozlítili cestující, kteří se ráno snažili dostat do práce.

Londýnská policie v souvislosti s protesty, které musela kvůli výtržnostem zakázat, zatkla přes 1760 lidí. Čtyři z nich zadržela poté, co skupina aktivistů ve východním Londýně vyšplhala na střechu vagonů metra. Lidé demonstranty stahovali dolů, házeli po nich jídlo a jednoho z nich dokonce musela před rozhněvaným davem bránit ochranka dráhy.

„Musíme se poučit z toho, co se okolo metra stalo,“ uvedla Sarah Lunnonová z politického vedení hnutí. „Očividně jsme to pokazili. Lidé odešli z práce, aby se k nám mohli přidat. Jejich zklamání a rozčarování nám dokládá, že musíme přehodnotit způsob, jakým rozhodujeme,“ dodala Lunnonová.

Protest ekologického hnutí Exctinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí).
Protest ekologického hnutí Exctinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí).

Jedním z rozhodnutí je upustit od dvoutýdenních nepokojů, které se konají dvakrát ročně. Místo toho chce hnutí dát prostor vědcům a odborníkům a tím pomoci utvářet globální debatu o změnách klimatu.

I když akce ekologických aktivistů vzbuzují kontroverzi, mnoho z nich stále věří, že radikální akce jsou efektivním způsobem, jak vytvářet tlak na světové vlády a přitáhnout k problematice globálního oteplování pozornost médií a veřejnosti.

„Je to pro nás velmi tenká hranice a něco, co se musíme naučit,“ uvedla Lunnonová, podle které musí hnutí do budoucna zvážit i mírumilovné protesty.

Kampaň za boj se změnami klimatu přitáhla v uplynulých týdnech do Londýna 30 000 aktivistů, včetně 43letého Bena Atkinsona, který v pátek po lešení vyšplhal na londýnský Big Ben, kam pověsil dva transparenty.

ČTK
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Vypadá i funguje jako nová. Jen z ní kvůli několika nesmyslům ani nezískám... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...