Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Opičí neštovice hlásí Dánsko a Skotsko. Na Kanárech se nemoc šířila na festivalu sexuální rozmanitosti

Svět

  14:31
Město Maspalomas na ostrově Gran Canaria se stalo druhým ohniskem epidemie opičích neštovic ve Španělsku. Infekce se potvrdila u několika lidí, kteří se se mezi 5. a 15. květnem ve městě zúčastnili festivalu sexuální rozmanitosti Pride. První případy virového onemocnění v pondělí oznámilo také Dánsko a Skotsko.

Na letošní festival Pride na Gran Canaria se podle organizátorů sjelo až osmdesát tisíc lidí. Zdravotnické služby na Kanárských ostrovech momentálně prošetřují zda se během deseti dnů oslav nevyskytlo více infekcí.

Ve čtrnácti státech na světě je momentálně zhruba 180 potvrzených nebo domnělých případů infekce opičích neštovic, z toho 50 ve Španělsku. Nemoc se nešíří snadno a většina nakažených má mírné příznaky, jako jsou horečka, vyrážka a tvorba strupů, které vymizí bez cílené léčby.

V Dánsku se v pondělí potvrdil první případ opičích neštovic u muže, který se vrátil ze Španělska. Dotyčný je v izolaci a úřady trasují jeho kontakty.

„Zdravotnické orgány neočekávají v Dánsku rozsáhlou nákazu, ale situaci pozorně sledujeme, abychom byli připraveni na možný vývoj situace kolem infekce,“ uvedl v prohlášení ministr zdravotnictví Magnus Heunicke.

První výskyt tohoto virového onemocnění oznámily i skotské úřady, podle kterých se dotyčná osoba léčí a její kontakty jsou trasovány. Ve zbytku Spojeného království se už dříve potvrdilo nejméně 20 případů opičích neštovic. Britští vědci uvedli, že v tomto týdnu očekávají další případy.

Nakazit se může kdokoli, zdůraznila OSN

Virus může způsobit vážnější onemocnění těhotným ženám, malým dětem a lidem s oslabeným imunitním systémem. Inkubační doba viru je šest až třináct dní, ale může trvat až tři týdny. Studie z Afriky prokázaly smrtnost asi 3,6 procenta, u neočkovaných proti pravým neštovicím až deset procent.

Současný vzorec naznačuje, že se virus snadno šíří sexuálními kontakty, jelikož se kromě kapének přenáší kontaktem s tkání a tělesnými tekutinami nakaženého. Přenos může nastat rovněž přes kontaminované materiály, například přes ložní prádlo.

Podle britské agentury pro zdravotní bezpečnost je mezi nakaženými v Evropě vysoké procento homosexuálních a bisexuálních mužů.

Agentura OSN pro boj s AIDS (UNAIDS) nyní ve své zprávě varovala před rasistickou a homofobní předpojatostí ve vztahu k epidemii opičích neštovic. Organizace zdůraznila, že nakazit se může kdokoli.

19. května 2022

Autoři: ,