22. února 2014 11:49, aktualizováno  13:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Opozice obsazuje důležité budovy, hlásí z Kyjeva zpravodajka LN

Protivládní demonstranti střeží vstup do budovy parlamentu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protivládní demonstranti střeží vstup do budovy parlamentu. | foto: Reuters

KYJEV/PRAHA Centrum Kyjeva vypadá v posledních hodinách zcela jinak, než vypadalo ještě včera. Demonstranti z Majdanu postupně obsazují důležité body ve městě, informuje přímo z místa reportérka Lidových novin Petra Procházková.

Kde se nachází dosavadní hlava ukrajinského státu, není v tuto chvíli jasné. Ale prezidentský palác je nyní prázdný.

"Spolu s několika dalšími novináři jsme se dostali do prezidentského paláce, který Janukovyč ve spěchu opustil někdy před půlnocí. Jakmile demonstranti zjistili, že Janukovyč odjel, přišli do paláce a dohodli se se stávající ochrankou na tom, že budou palác společně střežit," hlásí zpravodajka Lidových novin. Podle ní není v paláci není nic rozbito, vše vypadá stejně, jako by byl prezident v úřadu. 

Demonstranti z Majdanu vytvořili před vstupem do paláce jakýsi kontrolní bod, kde dohlížejí na to, koho pustí dovnitř. Zájem mají především fotografové a televizní štáby. Pokud se někdo prokáže novinářským průkazem, může dál, ale veřejnost zatím spojené ochranky nepouštějí.

ČTĚTE K TÉMATU

Přímo v centru Kyjeva je nyní klid. Ačkoli policie není vidět, obavy z rabování obchodů se zatím nenaplnily. "Je to možná překvapivé, ale největší autoritu na ulici má v tuto chvíli Pravý sektor, což je jediná skupina z demonstrantů, která působí tak, že má vztah k nějaké vojenské disciplíně. To se v tuto chvíli hodí," telefonuje Procházková, která však upozorňuje, že mimo centrum je situace o něco složitější.

Bleskové hlasování

Ukrajinský parlament v sobotu v bleskovém hlasování zahájil radikální obměnu klíčových exekutivních postů, z nichž odvolal stoupence prezidenta Viktora Janukovyče. Poslanci rovněž schválili zákon, který umožňuje propustit vězněnou expremiérku Juliji Tymošenkovou bez souhlasu prezidenta. Ústavní většinou rozhodli, že podpis prezidenta není zapotřebí ani k omezení jeho vlastních pravomocí.


Motivem spěšných rozhodnutí je podle médií nedostatek informací o tom, kde se prezident Viktor Janukovyč po odjezdu z Kyjeva nachází. Podle dohody prezidenta s opozicí uzavřené v pátek měl Janukovyč do dnešního večera podepsat zákon o návratu k ústavě z roku 2004, která omezuje pravomoci hlavy státu. Zatím ale Janukovyčův podpis pod klíčovým zákonem chybí. Totéž platí i o změně zákona, která má umožnit osvobození Tymošenkové.

"Lidé jsou zde více vystrašení, úplně zde chybí policie včetně té dopravní. Jsme právě na severním okraji Kyjeva a je vidět, že tu jsou některé výkladní skříně zabedněny, aby se zabránilo případnému rabování," popsala.

Petra Procházková, aniMiloslav Janík