3. července 2018 23:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Orbán je ochoten jednat s Merkelovou o bilaterální azylové dohodě, nejdříve se však musí vyjasnit německý postoj

Angela Merkelová a Viktor Orbán. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová a Viktor Orbán. | foto: Reuters

BUDAPEŠŤ Maďarský premiér Viktor Orbán je ochoten jednat s německou kancléřkou Angelou Merkelovou o bilaterální azylové dohodě. Řekl to německému listu Bild s tím, že nejdříve se ale Německo musí dohodnout s Rakouskem a pak Vídeň s Maďarskem, teprve poté je možné přistoupit k jednáním mezi Berlínem a Budapeští.

„Pořadí může být pouze takovéto - jednání mezi Německem a Rakouskem, pak jednání mezi Rakouskem a Maďarskem,“ řekl Orbán. „A pouze na konci, pokud bude skutečně jasno o německém postoji, jednání mezi Maďarskem a Německem,“ řekl maďarský premiér.

Orbán rovněž deníku Bild řekl, že je nutné posílit ochranu vnějších hranic Evropské unie a zřídit migrační centra mimo EU.

Ve středu chce Orbán o dalším postupu ve věci migrace telefonicky hovořit s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem.

Německá kancléřka Angela Merkelová se v pondělí s ministrem vnitra Horstem Seehoferem dohodla na zřízení tranzitních center na hranicích s Rakouskem, odkud bude Německo vracet migranty, kteří se již zaregistrovali v jiném členském státě Evropské unie. Merkelová přislíbila, že vracení migrantů chce provádět ve shodě s dotčenými unijními státy.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz