6. ledna 2012 12:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Orkán zasypal Slovensko, desetitisíce lidí bez proudu

Bouře (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bouře (ilustrační foto) | foto: ČTK

BRATISLAVA Orkán Andrea zasypal Slovensko velkým množstvím mokrého sněhu, který dál způsobuje problémy v dopravě. Desetitisíce lidí jsou bez proudu.

Orkán Andrea, který se ve čtvrtek přehnal přes Evropu, zasypal Slovensko velkým množstvím mokrého sněhu, který dál způsobuje problémy v dopravě a v dodávkách elektřiny. Ještě dnes ráno bylo na severním a středním Slovensku přes 30.000 domácností bez proudu. Dál platí uzavírka některých horských hraničních přechodů pro kamiony.

Poruchy na vedení vysokého napětí řeší energentické společnosti od čtvrtečního večera. Nejvíce poškozených trafostanic, zhruba dvě stovky, bylo v okolí Banské Bystrice, řekla deníku Pravda mluvčí Středoslovenské energetiky Jana Bolibruchová.

Kvůli sněhu byly ještě dnes dopoledne pro kamiony uzavřené přechody Šturec a Donovaly. V provozu pro nákladní dopravu je naopak přechod Kremnické Bane, kde dopoledne havarovalo auto s přívěsem naloženým dřevem. Stovky kamionů pak musely čekat, než hasiči silnici zprůjezdnili.

Slovenští meteorologové i dnes varují před silným větrem a sněhovými jazyky, počasí by však mělo být o něco mírnější než v předchozích dnech

ČTK