Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Orlům volavým hrozí vyhynutí, kvůli válce na Ukrajině změnili migrační trasy

Orel volavý (20. března 2019) foto: Profimedia.cz

Orli změnili své migrační trasy vedoucí přes Ukrajinu tak, aby se vyhnuli oblastem bojů. Některá místa jejich výskytu byla pravděpodobně válkou zničena, uvedla stanice BBC s odvoláním na studii britských a estonských vědců.
  7:09

Orli volaví přes Ukrajinu přelétají každé jaro na své cestě z Řecka či mokřadních oblastí v Jižním Súdánu do hnízdišť v Bělorusku.

Vědci se domnívají, že se vyhýbají nebezpečím vyplývajícím z války, mimo jiné dělostřelecké palbě, pohybu stíhaček a tanků i koncentraci pozemních vojsk. Podle nich to vyplývá z analýzy GPS údajů o orlí migraci, které shromáždili od začátku rozsáhlé ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022.

Výzkumníci z Estonské univerzity přírodních věd v Tartu a britské organizace British Trust for Ornithology o svých zjištěních informovali v časopise Current Biology.

„Válka na Ukrajině má ničivý dopad na lidi i životní prostředí. Naše zjištění poskytují vzácný pohled na to, jak konflikty ovlivňují zvířata ve volné přírodě,“ uvedl Charlie Russell, hlavní autor studie a postgraduální výzkumný pracovník na Východoanglické univerzitě.

Orel volavý je velký, hnědě zbarvený dravý pták, který je klasifikován jako zranitelný, tedy druh čelící velkému nebezpečí vyhynutí. Výzkumníci je začali sledovat pomocí zařízení GPS v roce 2017, nečekali však, že jeho migrační trasy o pět let později povedou přes oblast aktivních bojů.

Zjištění odhalila, že sledovaní orli se ve velké míře odchýlili od svých dřívějších tras. Na Ukrajině také trávili méně času zastávkami na svých obvyklých místech pro nabrání sil nebo se jim zcela vyhýbali. V důsledku toho také při svých tazích urazili větší vzdálenost, v průměru o 85 kilometrů.

Pro stěhovavé ptáky jsou zastávky důležité z hlediska získání potravy, vody a úkrytu. Změny trasy zpozdily přílet orlů na hnízdiště a pravděpodobně je donutily spotřebovat více energie, což pro ně mělo neblahý účinek.

„O tom není pochyb. Myslím, že z toho plyne, že konflikt na Ukrajině zásadně narušuje migrační ekologii tohoto druhu,“ řekl Jim Reynolds, docent ornitologie a ochrany zvířat na Birminghamské univerzitě. „Pro zranitelný druh, jako je tento, je cokoliv, co narušuje hnízdění, velkým problémem. Jako biologovi zabývajícímu se ochranou druhů mi to dělá obrovské starosti,“ dodal.

Přestože žádný ze sledovaných ptáků kvůli válce neuhynul, vědci se domnívají, že jejich zážitky mohly ovlivnit jejich schopnost se rozmnožovat.

Autoři: ,