Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Osm hodin v autě s mrtvými rodiči. Proč holčičku nenašli dřív?

Svět

  10:09aktualizováno  12:21
PAŘÍŽ/PRAHA - Osm hodin strávila čtyřletá britská holčička v autě s mrtvými rodiči a babičkou. Ty u francouzského jezera Annecy zastřelil zatím neznámý útočník. Britská média se teď ptají: Jak je možné, že dívku nenašli policisté dřív, když se pohybovali jen pár metrů od auta?

Francouzští policisté zablokovali silnici, kde bylo auto s mrtvými nalezeno foto: Reuters

Vůz patřil 50letému Saadu al-Hillimu, narozenému v Iráku a žijícímu v anglickém hrabství Surrey, ležícím jižně od Londýna. Al-Hilli byl poradcem v leteckém průmyslu. Jeho 50letá žena Ikbal pracovala jako zubařka, ve voze byla ještě její 77letá matka. Ve Francii byli na prázdninách s dcerami, sedmiletou Zainab a čtyřletou Zeenou.

Ke střelbě došlo ve středu odpoledne. Policii přivolal cyklista, který kolem projížděl. Na místě pak našli sedmiletou Zainab, kterou vrah střelil do ramene a pak ji několikrát udeřil puškou do hlavy. V nemocnici ji museli uvést do umělého spánku. Nedaleko auta pak vyšetřovatelé našli dalšího mrtvého, cyklistu, který projížděl kolem zrovna v době útoku, a vrah ho zastřelil také.

Masakr ve Francii: čtyřletou dívku našli živou pod mrtvolou matky

Nejmladší Zeenu našli až o půlnoci, víc jak osm hodin po masakru. Anglicky řekla, že slyšela hluk a křik, podle policie se ale vzhledem k jejímu věku nedá čekat, že by pomohla středeční události objasnit. Zeena se ukrývala pod sukní zavražděné matky. Francouzští policisté, kteří se od odpoledne pohybovali v blízkosti auta, tvrdí, že ji nemohli vidět a dívka byla navíc absolutně potichu. "Nechtěli jsme narušit místo činu," brání se poručík Benoit Vinnemann. Podle něj se čekalo, až z Paříže dorazí tým forenzních expertů, do té doby se policisté nechtěli ničeho v autě dotýkat, aby nepřišli o balistické důkazy.

Policie odváží auto, ve kterém byli zavražděni tři lidé

"V autě byla jen jedna dětská sedačka, předpokládali jsme, že patřila zraněné dívce nalezené na silnici," dodává Vinnemann. V jednu chvíli nad autem prolétl vrtulník s termovizí, ale malou přeživší neodhalil. Zřejmě proto, že se skrývala pod matčiným tělem, které ještě vyzařovalo nějaké teplo, píše britský Daily Mail. Když ale vyslechli turistu z kempu, který uvedl, že rodina měla dvě děti, policie se k autu vrátila. "Když jsme ji našli, nejprve se vyptávala, kde je maminka," uzavírá policista. Zeenu odvezli do nemocnice, fyzicky je prý v pořádku.

Policie zatím nechce sdělit, co bylo motivem střelby. Útočníci prý mohli být dva, každá z obětí byla střelena dvakrát, cyklista pětkrát. Protože samotná střelba netrvala víc jak půl minuty, a byla mimořádně přesná (střelec zasáhl oběti do hlavy), policie se domnívá, že vraždy nemusel spáchat jeden člověk.

Britský Daily Telegraph píše, že před odjezdem do Francie se al-Hilli svěřil sousedům, že má strach a požádal, ať mu dohlédnou na dům. Vyšetřovatelé pracují i s verzí, že mohlo jít o tragické vyústění rodinného sporu. Podle dostupných informací se al-Hilli hádal s bratrem o dědictví po otci. Policie ale prověřuje i to, zda čin nemohl souviset s iráckým původem al-Hilliho.

Annecy, kde došlo k masakru

Annecy, kde došlo k masakru

Autoři:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Advantage Consulting, s.r.o.
FRÉZAŘ-SOUSTRUŽNÍK

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 32 000 Kč