Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Osm hodin v autě s mrtvými rodiči. Proč holčičku nenašli dřív?

Svět

  10:09aktualizováno  12:21
PAŘÍŽ/PRAHA - Osm hodin strávila čtyřletá britská holčička v autě s mrtvými rodiči a babičkou. Ty u francouzského jezera Annecy zastřelil zatím neznámý útočník. Britská média se teď ptají: Jak je možné, že dívku nenašli policisté dřív, když se pohybovali jen pár metrů od auta?

Francouzští policisté zablokovali silnici, kde bylo auto s mrtvými nalezeno foto: Reuters

Vůz patřil 50letému Saadu al-Hillimu, narozenému v Iráku a žijícímu v anglickém hrabství Surrey, ležícím jižně od Londýna. Al-Hilli byl poradcem v leteckém průmyslu. Jeho 50letá žena Ikbal pracovala jako zubařka, ve voze byla ještě její 77letá matka. Ve Francii byli na prázdninách s dcerami, sedmiletou Zainab a čtyřletou Zeenou.

Ke střelbě došlo ve středu odpoledne. Policii přivolal cyklista, který kolem projížděl. Na místě pak našli sedmiletou Zainab, kterou vrah střelil do ramene a pak ji několikrát udeřil puškou do hlavy. V nemocnici ji museli uvést do umělého spánku. Nedaleko auta pak vyšetřovatelé našli dalšího mrtvého, cyklistu, který projížděl kolem zrovna v době útoku, a vrah ho zastřelil také.

Masakr ve Francii: čtyřletou dívku našli živou pod mrtvolou matky

Nejmladší Zeenu našli až o půlnoci, víc jak osm hodin po masakru. Anglicky řekla, že slyšela hluk a křik, podle policie se ale vzhledem k jejímu věku nedá čekat, že by pomohla středeční události objasnit. Zeena se ukrývala pod sukní zavražděné matky. Francouzští policisté, kteří se od odpoledne pohybovali v blízkosti auta, tvrdí, že ji nemohli vidět a dívka byla navíc absolutně potichu. "Nechtěli jsme narušit místo činu," brání se poručík Benoit Vinnemann. Podle něj se čekalo, až z Paříže dorazí tým forenzních expertů, do té doby se policisté nechtěli ničeho v autě dotýkat, aby nepřišli o balistické důkazy.

Policie odváží auto, ve kterém byli zavražděni tři lidé

Policie odváží auto, ve kterém byli zavražděni tři lidé

"V autě byla jen jedna dětská sedačka, předpokládali jsme, že patřila zraněné dívce nalezené na silnici," dodává Vinnemann. V jednu chvíli nad autem prolétl vrtulník s termovizí, ale malou přeživší neodhalil. Zřejmě proto, že se skrývala pod matčiným tělem, které ještě vyzařovalo nějaké teplo, píše britský Daily Mail. Když ale vyslechli turistu z kempu, který uvedl, že rodina měla dvě děti, policie se k autu vrátila. "Když jsme ji našli, nejprve se vyptávala, kde je maminka," uzavírá policista. Zeenu odvezli do nemocnice, fyzicky je prý v pořádku.

Policie zatím nechce sdělit, co bylo motivem střelby. Útočníci prý mohli být dva, každá z obětí byla střelena dvakrát, cyklista pětkrát. Protože samotná střelba netrvala víc jak půl minuty, a byla mimořádně přesná (střelec zasáhl oběti do hlavy), policie se domnívá, že vraždy nemusel spáchat jeden člověk.

Britský Daily Telegraph píše, že před odjezdem do Francie se al-Hilli svěřil sousedům, že má strach a požádal, ať mu dohlédnou na dům. Vyšetřovatelé pracují i s verzí, že mohlo jít o tragické vyústění rodinného sporu. Podle dostupných informací se al-Hilli hádal s bratrem o dědictví po otci. Policie ale prověřuje i to, zda čin nemohl souviset s iráckým původem al-Hilliho.

Annecy, kde došlo k masakru

Annecy, kde došlo k masakru

Autoři:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!