Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Nedostatek potravin vyvolá nepokoje, varuje OSN. Snižuje příděly uprchlíkům

V suchem postiženém Somálsku, Etiopii a Keni umírá jeden člověk hlady každých 48 vteřin. (12. května 2022) foto: Reuters

Uprchlíkům ve světě hrozí další snížení potravinové pomoci. Při poslední takové krizi vypukly poté, co nastal nedostatek potravin, v téměř padesáti zemích nepokoje. Na vývozu plodin z Ukrajiny je závislých asi 400 milionů lidí. Kromě války situaci zhoršuje i nedostatek financí, varuje OSN.
  19:06

„Vzhledem k tomu, že potřeba potravinové pomoci stoupá nad rámec zdrojů, které jsou k dispozici, jsme nuceni snižovat příděly potravin pro uprchlíky, kteří jsou na nás závislí,“ uvedl šéf Světového potravinového programu David Beasley při příležitosti Dne uprchlíků. Hrozící snížení přídělů až o polovinu dopadne na tři čtvrtiny všech uprchlíků podporovaných WFP ve východní Africe, přičemž nejvíce postižená bude Etiopie, Keňa, Jižní Súdán a Uganda.

V důsledku prudkého nárůstu cen potravin na celém světě hrozí podle Beasleyho letos politické nepokoje a násilí desítkám zemí. Svět podle něj čelí děsivému nedostatku potravin, jenž by mohl destabilizovat zejména země závislé na vývozu pšenice z Ukrajiny a Ruska.

Ukrajina ročně vypěstuje plodiny pro více než 400 milionů lidí. Pochází z ní až 42 procent světové produkce slunečnicového oleje, šestnáct procent kukuřice a devět procent pšenice. Například Somálsko je zcela závislé na dovozu pšenice z Ukrajiny a Ruska, Egypt z těchto dvou zemí dováží osmdesát procent svých obilovin.

Zároveň i WFP získává z Ruska a Ukrajiny čtyřicet procent pšenice, která se následně rozdává v rámci programů potravinové pomoci. Nynější rostoucí ceny však ovlivnily provozní náklady WFP, které vzrostly o 70 milionů dolarů měsíčně, v přepočtu tedy asi o 1,6 miliardy korun.

Situace je horší než při krizi po roce 2007

Například i po hospodářském krachu v letech 2007–09 vypukly ve 48 zemích světa nepokoje, protože se výrazně zvýšily ceny komodit a stoupla inflace. Dnešní ekonomická situace je ale podle šéfa WFP horší než ta, která zasáhla svět před patnácti lety. „Pokud se krize nebude řešit, vyústí v hladomor a destabilizuje národy, což povede k masové migraci obyvatel,“ dodal Beasley, podle nějž lze již nyní pozorovat nepokoje například na Srí Lance, v Tunisku, Pákistánu a Peru. Nestabilní podmínky ovlivňují i chod Burkiny Faso, Mali a Čadu.

Více než 20 milionů tun obilí, jež by za normálních okolností byly určeny k exportu z Ukrajiny, je podle ukrajinského ministra zemědělství stále v zemi kvůli ruské blokádě černomořských přístavů. Evropští představitelé již na Rusko naléhali, aby uvolnilo blokádu hlavního ukrajinského přístavu Oděsy.

„Je to velmi děsivá doba. Pokud nezareagujeme včas, čeká nás peklo na zemi. Nejlepší věc, kterou teď můžeme udělat, je ukončit válku a otevřít přístavy,“ dodal představitel OSN.

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Mohlo by vás zajímat