Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

OSN zatlačí na Írán

Svět

  10:31
VÍDEŇ - Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) oznámila, že Írán dál obohacuje uran a nechce spolupracovat. OSN proto příští týden v rezoluci adresované Teheránu vyzve k ukončení jaderného programu. Poslední možností jsou sankce a případně vojenské řešení.

Írán foto: Reprofoto

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) dnes oznámila, že Írán ignoroval výzvu, aby do dnešního dne zastavil obohacování uranu, které může být krokem k výrobě jaderných zbraní. Uvádí se to ve zprávě, kterou MAAE předala Radě bezpečnosti OSN. Rada má v
následujících dnech rozhodnout o dalším postupu vůči Teheránu.

USA a Británie chystají nový návrh rezoluce, která údajně ještě nebude přímo hrozit sankcemi. Podle zprávy MAAE Írán ještě urychlil svůj jaderný program. Teherán prý
rovněž plně nespolupracuje s inspektory MAAE při ověřování, zda má íránský jaderný program mírový, nebo vojenský charakter.

"Írán se v posledních 30 dnech jen málo snažil zodpovědět otázky, které by pomohly MAAE rozhodnout, zda jeho jaderné aktivity slouží výhradně civilním účelům," píše se ve zprávě. "Írán měl ukončit obohacování uranu, ale místo toho pokračuje s pokusy," uvádí se v dokumentu.

Testy inspektorů MAAE potvrdily prohlášení Teheránu z tohoto měsíce, že íránským vědcům se podařilo obohatit uran s pomocí 164 odstředivek na úroveň potřebnou pro použití v jaderných elektrárnách. Pro výrobu atomové bomby je však nutný podstatně čistší uran, konstatuje zpráva.

Dodavatel neznámý
Zároveň ale dodává, že Teherán pod dozorem inspektorů MAAE staví další dvě kaskády 164
odstředivek. Podle zprávy Írán při svých jaderných pokusech použil neregistrované plutonium, které možná pocházelo ze zahraničí. "Agentura nemůže vyloučit možnost... že plutonium analyzované MAAE pochází z jiných zdrojů, než Írán udával," píše se ve zprávě.

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová získala na setkání šéfů diplomacií zemí NATO v Sofii ještě před zveřejněním dokumentu velkou podporu pro tvrdý postup proti Íránu. Ministři nicméně nenavrhli konkrétní hrozbu sankcí proti této zemi, a to částečně kvůli tomu, aby nevytvářeli zbytečné napětí s Ruskem a Čínou.

Rusko a Čína: Jsme proti sankcím
Moskva a Peking jsou pro umírněnější postup. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v Sofii zopakoval, že nic by nemělo ohrozit další práci MAAE v Íránu. Také vyloučil, že by Rusko přestalo do Íránu dovážet zbraně a pomáhat budovat jadernou elektrárnu v Búšehru.

Britský ministr zahraničí Jack Straw v bezprostřední reakci na zprávu MAAE sdělil, že Londýn požádá Radu bezpečnosti OSN, aby vyvinula větší tlak na Írán.

"Je velmi vážné, že íránský režim odmítl plně spolupracovat s MAAE a s RB OSN," napsal ve svém prohlášení Straw. "Nyní požádáme Radu bezpečnosti, aby zvýšila tlak na Írán, tak aby mezinárodní společenství mělo jistotu, že íránský jaderný program není hrozbou světovému míru a bezpečnosti," dodal.

Spojené státy, podporované Británií a Francií, usilují o uvalení sankcí na Írán, pokud ten nebude plnit požadavky Rady bezpečnosti. Proti sankčním opatřením jsou naopak zatím Čína a Rusko, které mají rovněž v RB OSN právo veta.

Bush nevyloučil vojenské řešení
USA v minulých dnech nevyloučily užití síly proti Íránu. Americký prezident George Bush nicméně dnes po setkání s ázerbájdžánským prezidentem Ilchamem Alijevem zopakoval, že dává přednost diplomatickému a mírovému řešení íránské jaderné otázky.

Jak upozornila agentura AP, není zatím jasné, zda Bush byl v okamžiku vyjádření již obeznámen se zprávou MAAE. Velvyslanec Spojených států při RB OSN John Bolton v reakci na zprávu MAAE uvedl, že Írán očividně neudělal nic pro splnění požadavků OSN. 

Washington je proto připraven vyzvat Radu bezpečnosti ke schválení rezoluce, která by
tyto požadavky stanovila jako závazné na základě mezinárodního práva. A to na základě 7. článku Charty OSN, který umožňuje pohrozit sankčními opatřeními a jejich vymáháním vojenskou cestou.

K uplatnění trestních kroků je ale zapotřebí další rezoluce. Cílem je dosáhnout zesílení mezinárodního tlaku na Írán, aby jeho představitelé pochopili, jak hodně jsou izolovaní,
upozornil Bolton.

Britský velvyslanec při OSN Emyr Jones Parry řekl, že jeho delegace vypracuje návrh nové rezoluce k Íránu do poloviny příštího týdne. V dokumentu se ale ještě stále nebude vyhrožovat sankcemi či vojenskou silou.

Podle Boltona nicméně v textu bude uvedeno, že "Írán je hrozbou pro mezinárodní mír a bezpečnost". Teherán dostane "relativně krátkou lhůtu" na to, aby se podřídil. Pak chtějí západní mocnosti chystat sankce namířené proti íránské vládní garnituře či sáhnout po obchodním embargu.

Sankce či embargo
Nová zpráva MAAE nebyla překvapující, jelikož íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád dnes ještě před zveřejněním informací o tomto dokumentu znovu odmítl mezinárodní výzvy k zastavení prací v íránských jaderných zařízeních. Pokud se MAAE pokusí zbavit Teherán jeho "práva na jaderný program", Írán "naprosto přehodnotí svůj způsob spolupráce s agenturou", varoval mimo jiné íránský prezident.

Podle zprávy Írán nicméně nabídl dodat časový plán spolupráce s inspektory OSN, pokud bude na plnění íránských slibů dohlížet MAAE, a ne Rada bezpečnosti OSN.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!