3. ledna 2018 10:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Osvobozený rukojmí Tálibánu byl obviněn z kriminality. Měl se dopustit sexuálních útoků

Caitlan Colemanová, Joshua Boyle a jejich dvě děti ve videu sdíleném Talibanem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Caitlan Colemanová, Joshua Boyle a jejich dvě děti ve videu sdíleném Talibanem... | foto: Reuters

OTTAWA Kanaďan Joshua Boyle, který strávil pět let v zajetí afghánského radikálního hnutí Tálibán a na svobodu se dostal loni, byl v Kanadě zatčen a obviněn z trestné činnosti. Mezi 15 body obvinění jsou útoky včetně sexuálních, zadržování osob a vyhrožování smrtí.

Boyle padl v roce 2012 v Afghánistánu do zajetí sítě Hakkání napojené na Tálibán i s americkou manželkou Caitlan Colemanovou. Páru se v zajetí narodilo několik dětí, Boyle po návratu tvrdil, že jednu dceru únosci zabili a znásilnili jeho ženu, což ale Tálibán popřel. Únosci později rukojmí převedli přes hranici do Pákistánu, kde rodinu osvobodili pákistánští vojáci.

Kanaďan Joshua Boyle, kterého společně s rodinou zadržovali v Afghánistánu...

Kanaďan Joshua Boyle, kterého společně s rodinou zadržovali v Afghánistánu islamisté napojení na hnutí Taliban.

Boyleův právník Eric Granger řekl, že Boylea považuje za nevinného a že očekává, že mu budou předloženy důkazy údajných kriminálních činů, jichž se podle obvinění Boyle dopustil. Kanadské úřady zakázaly publikovat jména údajných Boyleových obětí.

Pár žije od svého osvobození v Kanadě a Boyle podle obvinění trestné činy páchal od října. V prosinci celou rodinu přijal ve svém úřadu premiér Justin Trudeau.

ČTK